İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 16°C Nem %82
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

İran'a yatırım rağbeti

İran'a yatırım rağbeti

09.06.2014

Batı ile müzakerelere ocak ayında başlayan ve yurtdışında dondurulan yüz milyarlarca doları yavaş yavaş serbest bırakılan İran için Batı ve Uzakdoğu ülkeleri iştahlı ancak en hızlı çıkan Körfez oldu. Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar ve Dubai gibi ülkeler Türk özel sektörünü de solladı.

Yarım trilyon dolarlık ekonomiye sahip olan İran'daki ertelenmiş talebi gören Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) sekiz yıl aradan sonra ilk kez Tahran'a giderek işbirliği anlaşmaları imzaladı. İran ile BAE arasında beş sektörde işbirliği yapma kararı alındı. Bunlar petrol ve doğalgaz, bankacılık, gıda, otomotiv ve yatırım şirketleri. Katarlılar ise İran'ın adalarına yatırım yapmayı planlıyor. İran'ın Körfez'de bulunan Qeshm adasına yatırım için ziyaretlerde bulunan Katarlılar ekonomik işbirliğinde savunma ve kültürel işbirliğini geliştirmek istiyor. Bazı Arap firmaları da liman kurmak için araştırma yürütüyor. 

Paranın yeniden akmaya başladığı İran için Araplar kadar Batı, Çin ve Hindistan da istekli. Ambargo'nun en yoğun olarak hissedildiği yıllarda piyasayı ele geçiren Çinliler 600 firma ile ülkede bulunuyor. Ancak Batı'dan ve Hindistan'dan yeni rakipler gelmeye başladı. Enerji alanında Avrupalı ve Rus firmalar pazara yoğun ilgi gösteriyor.

Devletler arası ilişkiler ısınıyor

Özel sektörün aksine Türkiye ile İran arasında devletler arası ilişkilerde sıcak bir döneme girildi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin Türkiye'ye gerçekleştireceği ilk resmi ziyaret bugün ve yarın olacak. Ana gündemin enerji olması planlanıyor. Iğdır'da ortak sanayi bölgesi kurulması projesinin de masaya gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

35 yılın ardından ilk buluşma

İİran ve ABD'li diplomatlar, 35 yıl sonra ilk kez bugün ve yarın Cenevre'de doğrudan nükleer görüşmelerde bulunacak. Görüşmelere AB'li diplomatlar da katılacak. İranlı yetkililer, çarşamba ve perşembe günü de Roma'da Rusya ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek. İranlı diplomatlar, 16-20 Haziran tarihlerinde Viyana'da düzenlenecek olan zirveden önce bütün P5+1 ülkeleri ile görüşmeyi amaçlıyor. Zirvede İran'ın nükleer programına ilişkin kapsamlı bir anlaşma sağlanması hedeflenirken, Batılı diplomatlar İran'ın anlaşmaya ilk kez bu kadar yakın olduğu yorumunu yapıyor.

Sabah

Diğer Haberler

Mekke'de aşamalı normalleşme başlayacak

Suudi Arabistan yönetimi, önlemler kapsamında uyguladığı tedbirleri hafifletmek ve normal yaşama dönmek amacıyla pazar gününden itibaren Mekke'de uygulanacak "iki aşamalı normalleşme planını" açıkladı.
28.05.2020

AB tarımda ekolojik dönüşüme hazırlanıyor

Avrupa Birliği çevreci gıda üretimi ve biyoçeşitliliğin korunması için değişikliklere gitmeye hazırlanıyor.
28.05.2020

Almanya 31 ülkeye seyahat başlatıyor

Almanya'nın 15 Haziran'dan itibaren 31 Avrupa ülkesine seyahatler için yeşil ışık yakmaya hazırlandığı bildirildi. Berlin, kısıtlamaların kaldırılması için AB çapında bir dizi kriterin yerine getirilmesini istiyor.
27.05.2020
Ayetlerle Günün Duası
Sırada >>
×
Sıradaki

Ana Haber Bülteni

Ayetlerle Günün Duası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin