İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Akşam20:11 Yatsı21:41 İmsak04:29 Güneş06:06 Öğle13:14 İkindi17:03
Hava - Açık 27°C Nem %42
Türkçe
24 Zilhicce 1441 14 Ağustos 2020 Cuma Saat: -
24 Zilhicce 1441
Akşam Yatsı İmsak Güneş Öğle İkindi
20:11 21:41 04:29 06:06 13:14 17:03
Menü

İş kazaları gece vardiyasında daha sık görülüyor

17.09.2014    A+ | A-

Türkiye’de iş kazaları eksik olmuyor. Bazı kazalar hayat kaybına yol açarken bazıları kırıklar, çıkıklar, ezilme yaralanmaları, kopmalar, kesilere neden olabiliyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nadir Şener, iş kazalarının gece vardiyalarında daha sık görüldüğünü söyledi.

Prof. Dr. Nadir Şener, iş kazaları sonucu birçok ölüm ve yaralanmalar yaşandığını kaydetti. Kırık, çıkık, ezilme, bağ yaralanmaları, kopma gibi durumların meydana geldiği kazalarda, ilk yardımın önemine işaret etti. Şener, şu bilgileri verdi: “İş yerinde kırıkla karşılaşınca kırık olan bölgeyi her iki yanından sert bir karton, tahta parçası, boru vb. sert bir cisimle tespit edip bu tespit malzemelerini kırık olan bölgeye bir ip veya sargı yardımıyla sararak kırığı hareketsiz hale getirmek gerekir. Hastanın taşınma zorunluluğu varsa sedye, kapı, ahşap plaka vb. üzerinde kesinlikle ayağa kaldırılmadan ve oturtulmadan taşınmalıdır. Ezilme yaralanmalarında ise damar ve sinirlerin hasar görme olasılığı yüksektir. Ezilen bölge bir an önce yükseğe kaldırılmalı ve araya havlu, bez vb. konarak soğuk uygulanmalıdır.”

Dikkatsizlik etkili bir neden

Şener, ortopedik iş kazalarına genel olarak dikkatsizliğin ve yorgunluk nedeniyle konsantrasyon kaybının etkili olduğunu vurguladı. Özellikle gece vardiyalarında daha ciddi iş kazaları gözlendiğini ifade eden Şener, “Bu nedenle çalışanların iş yeri kurallarına çok daha dikkat etmeleri gerekiyor. Kaza anında ise ilk yardım önlemlerinin uygulanması ve kazazedenin acilen en yakın sağlık merkezine ulaştırılması şart. Sağlık merkezine gidilirken hastaneyi arayıp haberdar etmek özellikle uzuv kopmalarında hastanenin gerekli ekibi hazırlaması açısından zaman kazandıracaktır. Ayrıca tüm iş kazalarında hasta olası bir ameliyata hazırlık için hastaneye ulaşıncaya kadar aç bırakılmalıdır.” diye konuştu.

Millî Gazete

Diğer Haberler

Üniversiteler 1 Ekim'den sonra açılacak

Yükseköğretim Kurulu, üniversitelerin 1 Ekim sonrasında açılacağını duyurdu.
14.08.2020

Üniversite tercihlerinde son gün

Üniversiteye yerleşmek isteyen adaylar için tercih dönemi bugün saat 23.59’da sona eriyor. Tercihlerini yapan adaylar ise son kontrollerini ya da değiştirmek istedikleri tercihlerini aynı sürede sistem üzerinden yapabilecek.
14.08.2020

Tüketici sorunları arabulucuyla çözümlenecek

Yeni yargı paketiyle yürürlüğe giren ve 10 bin 390 lira üzerindeki tüketici uyuşmazlıklarında arabulucuya başvurmayı zorunlu hale getiren düzenlemeyle, bu kapsamdaki müracaatlar en fazla 28 günde sonuçlandırılacak.
13.08.2020

Okullar uzaktan eğitim ile açılıyor

Bilim Kurulu’nun tavsiyesi ile 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılının 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimle başlamasına, 21 Eylül’de yüz yüze eğitime geçilmesine karar verildi.
13.08.2020
Kur’an ve Kıraat İlmi
Sırada >>
×
Sıradaki

Ummandan İnciler

Kur’an ve Kıraat İlmi
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin