İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:17 Güneş05:58 Öğle13:15 İkindi17:07 Akşam20:21 Yatsı21:55
Hava - Az Bulutlu 22°C Nem %83
Türkçe
16 Zilhicce 1441 6 Ağustos 2020 Perşembe Saat: -
Menü

İstanbul’da gayrimenkul sektörünün hızına ‘yollar’ yetişemedi

02.11.2014    A+ | A-

Son 5 yılda yoldaki araç sayısı yüzde 20 artınca eve gidiş süresi de ortalama 30 dakika daha uzadı. 2017 yılına kadar 80 bin yeni konut kentin iki yakasında yükselecek ancak yeni yollar yapılmazsa bu trafik çilesi daha da artacak demek

Megakent İstanbul’da yeni yapılaşmanın olduğu bölgelerdeki trafik çilesi rakamlarla kanıtlandı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün (KGM) verilerine göre şehrin gelişim bölgelerindeki araç sayısının meydana getirdiği trafikte 5 yıl öncesine göre yüzde 20’ye varan artışlar yaşandı. İstanbul’un yeni cazibe merkezleri arasında gösterilen bölgelerdeki konut artışı, yollar aynı kalınca oturanlar için adeta ‘trafik çilesi’ne dönüştü. Araçlarıyla evlerine gitmeye çalışanlar için eve varış süresi 5 yıl önceye göre özellikle akşam saatleri 20 ile 40 dakika daha uzadı. Yani eskiden evine 1 saatte giden için süre artık 1.5 saati aştı. Avrupa ve Anadolu yakasında 2017 yılına kadar hayata geçirilecek yeni 80 bin konutla birlikte araç trafiği de artacağı için altyapı yatırımlarının ne kadar elzem olduğu ortaya çıkıyor.

Gelişmekte olan bölgelere ulaşımı sağlayan yolların yıllık rakamlarına bakıldığında her yıl ortalama olarak yüzde 5 oranında artış yaşandığı görülüyor. Buradan hareketle konut projelerinin bulunduğu bölgelere yönelik araç geçişi, yeni altyapı yatırımının yapılmaması halinde çilenin devamına neden olacak.

5 yıllık araç geçişi ortalaması Boğaziçi Köprüsü’nde yüzde 1.4, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde ise yüzde 4.6 oranında gelişme gösterirken, gelişim bölgeleri olarak gösterilen Samandıra- Kurtköy hattında yüzde 31’lik artış meydana geldi.
Buradan geçen günlük araç sayısı 97 binlerden 128 bine çıktı. Bölgedeki konut gelişimine bakıldığında bir diğer popüler yerleşim bölgesi Ispartakule- Mahmutbey arasında ise günlük araç geçişi 127 binden yüzde 23’lük artışla 156 bine ulaştıği görülüyor. 200 konut ve üzerindeki konut projelerine yönelik yaptığımız araştırmaya göre İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarında planlı yerleşimin adresleri olarak gösterilen bölgelerde gelecek 2 yıl içerisinde 80 bin 272 konut hayata geçirilecek.
Avrupa Yakası’nda Bahçeşehir, Ispartakule, Hadımköy, Halkalı ve Esenyurt’ta 2 yıl içerisinde 49 bin 652, Sancaktepe, Tuzla, Kurtköy, Kartal ve Maltepe’den oluşan Anadolu Yakası konut gelişim bölgelerinde ise 30 bin 620 konut en geç 2017 yılına kadar sahipleriyle buluşacak. Buna yeni açıklanacak projeler ve 200 konutun altındakiler de eklendiğinde trafik sorunu içinden çıkılmaz hale gelecek.

KGM verilerine göre 2001-2013 arasında İstanbul'un iki köprüsü Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet'ten geçen araçların oluşturduğu toplam gelir 1.7 milyar liraya ulaştı. Bu yılın ilk dokuz ayında Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nden 112.2 milyon araç geçti. İki köprüden elde edilen gelir ise ilk 9 ayda 173 milyon lira oldu.Yani iki köprüden gelen para 2001'den bu yana 2 milyar liraya yaklaştı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleye çıkarılan ardından da teklif düşük bulunduğu için iptal edilen köprü ve otoyol ihalesi sürecinde açıklanan rakamlar İstanbul için trafiğin yoğun olduğu bölgelerde adeta altın yumurtlayan tavuk olduğunu ortaya koyuyor. ÖİB’nin ihale şartnamesinde yer alan bilgiye göre 2011 yılında 58.5 milyon aracın geçtiği Kınalı-Mahmutbey Otoyolu’ndan elde edilen gelir 128.7 milyon lira düzeyinde. Aynı yıl Boğaziçi Köprüsü’nden elde edilen gelirin 114.9 milyon lira olduğu düşünüldüğünde Mahmutbey Gişeleri’nin köprüleri çoktan solladığı görülüyor.

En Büyük Artış Yeni Projelerin Olduğu Noktalarda

KGM’nin verileri gösteriyor ki araç trafiğindeki en büyük artış büyük projelerin yükseldiği bölgelerde. Son yıllarda arka arkaya projelerin yükseldiği Samandıra- Kurtköy arasındaki trafik yoğunluğu 5 yılda yüzde 31 ile rekor düzeyde arttı. Yine Ispartakule-Mahmutbey arasında trafik yoğunluğu yüzde 23 yukarı çıktı.

haber7.com

Diğer Haberler

Tercihte yeni kriter uzaktan eğitim performansı

Üniversite adaylarının tercih maratonu yarın başlıyor. Bu yıl aday sayısının artması nedeniyle doğru tercih büyük önem taşıyor. Adayların tercihlerinde üniversitelerin uzaktan eğitim performansına dikkat etmesi gerekiyor.
05.08.2020

Deprem gerçeği kendini hatırlattı

Malatya'nın Pütürge ilçesinde Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı verilerine göre dün saat 12.37'de 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
05.08.2020

Virüsün yayılmasına karşı ekime kadar yeni önlem

Bayramda yaşanan kalabalık görüntüler koronavirüs endişelerini arttırırken, yeni önlemler alınmazsa kışın büyük sıkıntı yaşanacağı belirtiliyor.
05.08.2020

Ayasofya’ya ilgi büyük

Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlayan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde bayram yoğunluğu sürüyor.
04.08.2020
Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin