İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:30 Güneş06:07 Öğle13:14 İkindi17:02 Akşam20:09 Yatsı21:39
Hava - Açık 24°C Nem %60
Türkçe
26 Zilhicce 1441 15 Ağustos 2020 Cumartesi Saat: -
26 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:30 06:07 13:14 17:02 20:09 21:39
Menü

Göçmenlerin umuda yolculuğu yine ölümle bitti

04.11.2014    A+ | A-

Afganistan’dan Romanya’ya gitme hayali kuran 42 mülteci ile kaptan, 8 kişilik gezi teknesiyle Karadeniz’e açıldı. Tekne dalgalara yenik düştü, 22 göçmen can verdi.

İstanbul Boğazı'nda Rumeli Feneri'nin 3 mil açığında dün sabaha karşı 05.00 sıralarında bir teknenin parçalandığını ve deniz üstünde cesetler bulunduğunu fark eden balıkçılar, olayı Kıyı Emniyet Müdürlüğü'ne haber verdi. 30 balıkçı teknesi denize açılarak önce deniz yüzeyindeki cesetleri toplayıp Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Rumeli Feneri Tahliyesi Bot İstasyonu iskelesine getirdi. Geri kalan balıkçı tekneleri denizde araştırmayı sürdürürken, 6 kaçak göçmen donmak üzereyken kurtarıldı.

12'si çocuk, 7'si kadın 40 kaçak ile 2 mürettebat ve kaptanıyla birlikte toplam 43 kişiyle batan 12 metrelik 'Torun' adlı teknenin en fazla 8-10 kişiyi taşıyabileceği belirtildi. Şu ana dek 24'ünün cesedine ulaşıldı. Arama çalışmalarının sürdürüldüğü, ancak denizde kaybolan 13 kişinin sağ kurtulmasının imkansız olduğu ifade edildi.

Balıkçılar tekne kaptanının kaçak göçmen taşıdığı için ışıklarını yakmadığı ve büyük gemiler tarafından fark edilemediği için bir kazaya yol açtığı ihtimali üzerinde duruyor.

Uluslararası Af Örgütü Mülteci Hakları Koordinatörü Volkan Görendağ, “Bu kaza Karadeniz’de son dönemde en büyük çaptaki ölümlü vaka” dedi

Karadeniz açıklarında yaşanan tekne faciasının ardından yasadışı yollarla göç etmeye çalışan kişilerin durumu bir kez daha gündeme geldi. Kara ya da deniz yoluyla bir başka ülkede hayat kurabilmek umuduyla yollara düşenler birçok risk ve tehlikeyle başa çıkmak zorunda kalıyor.

Ege’de en çok Menderes’te

Ege Denizi açıklarında yaşanan tekne facialarında ise İzmir’in Menderes ilçesi ön plana çıkıyor. Son dönemde yaşanan göçmenleri taşıyan ölümlü tekne kazalarından bazıları şöyle:

  • İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli beldesinde 2012 yılında 15 metrelik balıkçı teknesinin aşırı yük nedeniyle kayalıklara çarptıktan sonra batması sonucu 36’sı çocuk 63 göçmen yaşamını yitirdi.
  • Yunanistan’a geçmeye çalışan göçmenleri taşıyan teknenin 2013 yılında Çanakkale açıklarında alabora olması sonucu 24 mülteci öldü.
  • İzmir Menderes ilçesi açıklarında temmuzda batan teknede 9 mülteci kurtarılırken, 1 kız çocuğu hayatını kaybetti.

Kayıplara karışıyorlar

Tekne facialarının yanısıra, kaptanlar ya da organizatörler tarafından deniz ortasında terk edilen göçmenler de bulunuyor:

  • Beykoz Riva Sahili’nde karaya vurmuş bir teknenin içinde 67 göçmen olduğu ortaya çıktı. Göçmenleri götürmeye çalışan organizatörler ise olaydan sonra
    kayıplara karıştı.
  • 4 Eylül’de 15’i çocuk 82 göçmenin bulunduğu tekne Karadeniz’de İstanbul’un 24 mil açığında terk edilmiş halde bulundu. Para karşılığı Romanya’ya götürülmek üzere yola çıkarılan Afganistan, Suriye ve İranlı olan 82 kişi, 2 gün boyunca deniz ortasında aç susuz bekledi.

2 günde 51 kişi yakalandı

Ege Denizi’nde Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın yaptığı denetimlerde son 2 günde 51 Kaçak göçmen ile 3 insan kaçakçısının yakalandığı bildirildi. 1 Kasım’da Aydın’ın Didim ilçesinde tamamı Suriye uyruklu 5 erkek göçmen yakalandı. Yine aynı gün Bodrum açıklarında 8 göçmen ile bir Türk göçmen kaçakçısı yakalandı. Olayla ilgili soruşturmada ayrıca bir lastik bot ile bir göçmen kaçakçısı daha ele geçirildi.

Önceki gün ise İzmir’in Seferihisar ilçesi Teke Burnu açıklarında 29 erkek, 7 kadın ve 2 çocuk olmak üzere 12 Afganistan, 11 Eritre, 4 Irak, 1 Gambiya, 9 Komoros ve 1 Kamerun uyruklu toplam 38 göçmen yakalandı.

Milliyet

Diğer Haberler

Üniversiteler 1 Ekim'den sonra açılacak

Yükseköğretim Kurulu, üniversitelerin 1 Ekim sonrasında açılacağını duyurdu.
14.08.2020

Üniversite tercihlerinde son gün

Üniversiteye yerleşmek isteyen adaylar için tercih dönemi bugün saat 23.59’da sona eriyor. Tercihlerini yapan adaylar ise son kontrollerini ya da değiştirmek istedikleri tercihlerini aynı sürede sistem üzerinden yapabilecek.
14.08.2020

Tüketici sorunları arabulucuyla çözümlenecek

Yeni yargı paketiyle yürürlüğe giren ve 10 bin 390 lira üzerindeki tüketici uyuşmazlıklarında arabulucuya başvurmayı zorunlu hale getiren düzenlemeyle, bu kapsamdaki müracaatlar en fazla 28 günde sonuçlandırılacak.
13.08.2020

Okullar uzaktan eğitim ile açılıyor

Bilim Kurulu’nun tavsiyesi ile 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılının 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimle başlamasına, 21 Eylül’de yüz yüze eğitime geçilmesine karar verildi.
13.08.2020
Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

Hikmetli Sözler

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin