İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:46 Güneş05:39 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:26
Hava - Açık 19°C Nem %72
Türkçe
25 Zilka'de 1441 16 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

YWF’den Afrika ve Somali semineri

20.11.2014    A+ | A-

Sınır Tanımayan Gençlik Derneği (Youth Without Frontiers) ‘Afrika ve Somali’ konferansı ile faaliyetlerine devam ediyor. Ankara’da okuyan uluslararası öğrenciler VEFA Sosyal Gelişim Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta biraraya geldi.

Sınır Tanımayan Gençlik Derneği tanıtımı ile başlayan program Diyanet İşleri Başkanlığı Somali Koordinatörü Gıyaseddin Karatepe’nin Afrika ve Somali konulu konuşması ile devam etti.

Konuşmasında Karatepe, Somali halkının tamamının Müslüman olduğunu ve yarısının hafız diğer yarısının da yarı hafız olduğunu söyleyerek, her caminin yanında medreselerin bulunduğundan ve her kesimden halkın eğitime gösterdiği değerden ve yapılan eğitim çalışmalarından söz etti.

Karatepe, konuşmasında Batı tarafından Somali üzerinde oynanan oyunların gerçek yüzünü çok net bir şekilde ortaya koydu. Somali topraklarının çok verimli olduğuna da değinen Karatepe, bu topraklar üzerinde Batılı güçlerin yardım kampanyaları düzenleyerek çiftçilerin topraklarını ekmemesini sağlayıp halkı yaptıkları yardım kampanyalarına bağımlı hale getirdiğini, yardım kampanyasını bitirdiğinde ülkede açlık krizlerine neden olduğunu ve bu durumun tarımsal arazilerde yaşayan halkı şehirlere göçe zorladığını da belirtti. Halen Somali’nin başkenti Mogadişu’da halkın yarısının mülteci çadırlarında kaldığını da sözlerine ekledi.

Somali’nin dünyanın en büyük kıyısına sahip olan ülke olarak geçiminin büyük kısmını balıkçılıktan sağlamakta olduğunu dile getiren Karatepe, uluslararası medyada Somali korsanları olarak nitelendirilen Somalili balıkçıların eylemlerinin sebeplerinin, aslında Batılı ülke gemilerinin balıkçılık açısından son derece verimli olan Somali kıyıları ve açıklarında, atıklarını o bölgeye dökerek yaptıkları zulüm neticesinde savunma amaçlı verdikleri mücadele olduğunu anlattı.

Karatepe, Türkiye ile Somali’nin kardeşliğinin günden güne artacağını belirtti. Program aşure ikramı ile sona erdi.

Diğer Haberler

‘Bez maske’ kullanırken dikkat!

Bez maske kullanımı konusunda önemli uyarılar yapıldı. Özellikle 2 yaş altı çocukların kullanmaması gerektiği yetişkinlerinse bez maskelerin temizliğine dikkat etmesi gerektiği vurgulandı.
14.07.2020

Doğru nefes alıyor musunuz?

Günlük hayatta farkında olmadan, alışkanlıklar ya da yapısal sebeplerle burun yerine ağızdan nefes alıyoruz. Peki bu doğru mu?
13.07.2020

Isparta gülden sonra lavanta ile anılıyor

Türkiye’de lavanta üretiminin yüzde 90’ını karşılayan Isparta Keçiborlu’ya bağlı Kuyucak köyü, hasat dönemi mor manzarasıyla 1 milyon ziyaretçi çekiyor.
13.07.2020

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat

Uzmanı uyardı: Vaka sayıları arttı, kesinlikle tüketmeyin
10.07.2020
Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
Sırada >>
×
Sıradaki

Ummandan İnciler

Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin