İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:20 Güneş06:00 Öğle13:15 İkindi17:06 Akşam20:19 Yatsı21:52
Hava - Çok Bulutlu 29°C Nem %58
Türkçe
18 Zilhicce 1441 8 Ağustos 2020 Cumartesi Saat: -
18 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:20 06:00 13:15 17:06 20:19 21:52
Menü

Üniversite tercih kılavuzu değiştirilecek

12.12.2014    A+ | A-

YÖK, üniversite adaylarının istediği bölümde okumalarını sağlamak için harekete geçti. 2015’te üniversite sınavlarına girecek adaylar, geniş kapsamlı bir tercih kılavuzu ile karşılaşacak. Kılavuzda bütün programların öğretim üyesi sayısı ve isimleri, programın ulusal ve uluslararası akreditasyonu olup olmadığı gibi detaylı bilgiler yer alacak.

10 Aralık’ta vakıf ve devlet üniversitelerinin rektörleriyle bir araya gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, planladıkları çalışmaları anlattı, rektörlerin sorularına cevap verdi. Başkan Saraç toplantıda, üniversite adaylarını yakından ilgilendiren önemli bir yeniliği de açıkladı. Buna göre 2015-ÖSYS’den itibaren, adayların işini kolaylaştırmak için tercih kılavuzu genişletilecek. Bölümlerin kalitesini öne çıkarmak ve öğrencilerin istediği bölümde okuyabilmesini sağlamak için kılavuzda hangi bölümde kaç öğretim üyesi bulunduğu, öğretim üyelerinin isimleri, programın kontenjanı, ulusal ve uluslararası alanda akreditasyonu olup olmadığı gibi bilgiler yer alacak.

Öğrenci pişman olmasın diye

Adaylar, bölümlerle ilgili bilgilere ulaşmak için internet sitelerinde zaman kaybetmeyecek. Yazacağı bölümde okumaya gittiğinde, hangi hocalardan ders alacağını, bölümün imkânlarını ve aşağı yukarı nasıl bir ortamla karşılaşacağını öngörebilecek. Uygulamanın nedeni ise öğrencilerin bölümlerle ilgili detaylı bilgiye sahip olmasını sağlamak ve yerleştikten sonra pişman olmalarını engellemek. Toplantıda Saraç’ın açıkladığı diğer önemli bilgi de, son yıllarda öğrencilerin tercihleri arasında yer almayan fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi bölümleri yeniden canlandırmak için yapılacak çalışmalar. Şu anda bu konuda neler yapılacağı henüz netleşmedi. Yapılacak toplantılarla rektörlerin görüşleri alınacak ve bu bölümleri yeniden canlandırmak için yol haritası çizilecek.

YGS 15 Mart’ta

2015 yılında yapılacak üniversite sınavları şöyle:

  • Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS): 15 Mart
  • Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (LYS-Sosyal Bilimler): 13 Haziran
  • LYS-1 (Matematik): 14 Haziran
  • LYS-5 (Yabancı Dil): 14 Haziran
  • LYS-2 (Fen Bilimleri): 20 Haziran
  • LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): 21 Haziran

Hürriyet

Diğer Haberler

Tatil dönüşü mesafe

Bilim Kurulu Üyesi Dr. Levent Yamanel, 'Dönüşte mutlaka maskelerini çıkarmamaları ve evde dahi sosyal mesafe ve maskeye dikkat etmeleri gerekiyor.' dedi.
07.08.2020

Akıllı ulaşım hamlesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan eylem planı ile Türkiye akıllı ulaşım sistemlerinde atağa geçecek.
06.08.2020

Tercihte yeni kriter uzaktan eğitim performansı

Üniversite adaylarının tercih maratonu yarın başlıyor. Bu yıl aday sayısının artması nedeniyle doğru tercih büyük önem taşıyor. Adayların tercihlerinde üniversitelerin uzaktan eğitim performansına dikkat etmesi gerekiyor.
05.08.2020

Deprem gerçeği kendini hatırlattı

Malatya'nın Pütürge ilçesinde Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı verilerine göre dün saat 12.37'de 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
05.08.2020
Sözün Özü
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadisler Deryası

Sözün Özü
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin