İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:30 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:33 Yatsı22:17
Hava - Açık 14°C Nem %77
Türkçe
3 Şevval 1441 26 Mayıs 2020 Salı Saat: -
Menü

‘Sütün yarısı kaçak, tavuk yemi GDO’lu’

‘Sütün yarısı kaçak, tavuk yemi GDO’lu’

21.01.2015

Ziraat Mühendisleri Odası’nın Ziraat Mühendisliği Teknik Kongresi’nden gıda güvenliğiyle ilgili çarpıcı sonuçlar çıktı. Mühendislerin belirlemelerine göre süt sektörü başta olmak üzere bazı gıda sektörlerinde kayıtdışılık toplam üretimin yüzde 50’sine kadar çıkıyor, tavuk yemleri büyük oranda GDO (genetiği değiştirilmiş organizma) içeriyor. Kongrenin sonuç raporunda, çıktığında tartışmalara neden olan Büyükşehir Yasası için de “kır-kent dengelerini, varlığını, kimliğini alt üst etmiştir” denildi.

Ziraat Mühendisliği Teknik Kongresi’nin sonuç raporunda, Türkiye’de kanatlı sektörünün, son 20 yıldaki gelişmelerle beyaz et ve yumurta üretiminde dünyada ilk 10 içinde yer aldığı belirtilerek, “Bu gelişime karşın sektör çok sayıda sorunu barındırmaktadır. Bunların başlıcaları; genetik materyal ve yem hammadde temininde dış alım zorunluluğu, kanatlı beslemede kullanılan yem hammaddelerinin insan gıdası olarak da kullanılması, yem hammaddelerinin büyük oranda GDO içeren ürünler olması, hayvan refahına ilişkin kaygılar, sürdürülebilirlik ve çevresel etkilerdir” ifadesine yer verildi.

‘Denetim kamuda olmalı’

Raporda, gıdada kayıtdışının ulaştığı boyutlara dikkat edilmesi gerektiği vurgulanarak, “Türkiye’nin gıda güvenliği alanındaki temel ve acil çözüm bekleyen başlıca sorunu gıda üretim pratiklerinin tüm bileşenleri ile kayıt ve denetim altına alınamamasıdır. Süt sektörü başta olmak üzere bazı gıda üretim alt sektörlerinde kayıt dışılık toplam üretimin yüzde 40 -50’sine karşılık gelmektedir. Bu alanda denetim yetkisi ve sorumluluğu kamuya ait olmalıdır ve bu yetkinin özel sektöre devri kabul edilebilir bir yaklaşım değildir” denildi.

Milliyet

Diğer Haberler

Teknoloji rüzgar yatırımlarını artırıyor

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 100 bin megavatın üzerinde olduğu belirtildi.
20.05.2020

800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

COVID-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayii ithalat baskısına karşı korumak amacıyla yüzlerce ürüne ilave gümrük vergisi getirildiği belirtildi.
20.05.2020

Fuarlar sanal ortama taşınıyor

COVID19 ile birlikte iptal olan fuarlar, sanal olarak yeniden düzenlenmeye başlıyor.
18.05.2020

Gıda paketinde doğal ve taze yazılamayacak

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.
13.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin