İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Parçalı Bulutlu 19°C Nem %77
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Üretim çok kalite yok

Üretim çok kalite yok

30.10.2015

Geçen yıl Türkiye’de 19 milyon ton üretimin olduğu buğdayda bu yıl 23 milyon tonluk üretim gerçekleşti. Geçen yıl kuraklık ile boğuşan üreticinin yüzü bu yılki üretimle güldü. Ancak üretimde bir türlü kalitenin yakalanamaması kaliteli buğday ihtiyacının yurtdışından sağlanmasına neden oluyor.

Artan üretimin sevindirici bir gelişme olduğuna değinen Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Mustafa Yılmazkart, “Türkiye’de bu sene rekor yılı oldu. Gıdada yoklukların, zamların konuşulduğu bir yılda buğday gibi önemli bir maddede sorun yok. Ancak hala kaliteli buğday sorunu çözülemedi. Un ihraç edebilmek için dahilde işleme rejimi kapsamında yurtışında buğday ithal ediyoruz. İhtiyacımızdan fazla üretim var ama kalite olmayınca istenilen seviyeye ulaşılamıyor” dedi. Türkiye’nin un ihracatında ilk sıralarda geldiğini belirten Yılmazkart, “Ancak buğdayımız kaliteli olmadığı için ithal ettiğimiz buğdayı işleyip un olarak satıyoruz. Kalite ile ilgili sorunlar aşılırsa dahilde işleme rejimi kapsamında gelen buğday ithalatı sonlanır” ifadelerini kullandı.

Üretici bilinçlenmeli

Türkiye’de kaliteli buğday üretilebilmesi için çözülmesi gereken birkaç nokta olduğunun altını çizen Yılmazkart, “Ülke olarak arazi toplulaştırmayı çok hızlı yapmamız gerekiyor. Böylelikle tarımı daha verimli bir hale getirebiliriz. Ayrıca Orta Anadolu’da nadasa bırakılan buğday ekim alanlarının tekrar tarıma kazandırılması gerekiyor. Kurak olan bölgelere su ulaştırılması önceliklerimiz arasında olmalı” diye konuştu. Geçmiş yıllara göre kalitenin yükseldiğini ancak yeterli olmadığını söyleyen Yılmazkart, “Üretici hala tam olarak bilinçli hareket etmiyor. Birçoğu eski usullerle üretim yapıyor. Gübrenin ne zaman toprağa atılacağı dahi çok büyük önem taşıyor” dedi. Yılmazkart, verimi ve kaliteyi sağlayan üreticinin oluşan fiyatlardan memnun olduğunu, ancak kalitesiz buğday üretenlerin fiyatlardan memnun olmadığını söyledi.

Hürriyet

Diğer Haberler

Teknoloji rüzgar yatırımlarını artırıyor

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 100 bin megavatın üzerinde olduğu belirtildi.
20.05.2020

800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

COVID-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayii ithalat baskısına karşı korumak amacıyla yüzlerce ürüne ilave gümrük vergisi getirildiği belirtildi.
20.05.2020

Fuarlar sanal ortama taşınıyor

COVID19 ile birlikte iptal olan fuarlar, sanal olarak yeniden düzenlenmeye başlıyor.
18.05.2020

Gıda paketinde doğal ve taze yazılamayacak

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.
13.05.2020
Hatm-i Şerif (M. Çevik)
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadisler Deryası

Hatm-i Şerif (M. Çevik)
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin