İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:46 Güneş05:39 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:26
Hava - Açık 26°C Nem %44
Türkçe
25 Zilka'de 1441 16 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

AB’den İngiltere’ye ‘özel statü’

22.02.2016    A+ | A-

Avrupa Birliği, üyelikten çıkmayı gündeme getiren İngiltere’ye bazı ayrıcalıklar tanımayı kabul etti. İngiltere Başbakanı Cameron, bunu ‘özel statü’ olarak niteledi. İngiltere, AB üyeliğinin sürüp sürmemesi için 23 Haziran’da referandum düzenleyecek.

Avrupa Birliği liderleri Brüksel’de iki gün iki gece süren pazarlıkların ardından İngiltere’ye ‘özel statü’ veren bir anlaşma konusunda uzlaştı. İngiltere’nin AB’de kalıp kalmayacağına ilişkin referandumun gerçekleşebilmesi için gerekli zemini hazırlayan ve Başbakan David Cameron’un ‘zafer’ olarak pazarlayabileceği uzlaşının içeriği, Birlik kuralları fazla zorlanmaksızın Londra’ya istediğinin verildiğini gösteriyor. Cameron, ülkesinin AB’deki geleceği açısından ‘kader anı’ niteliğinde olacak referandumun 23 Haziran’da yapılacağını açıkladı.

Zirve sonrasında, Avrupa’nın işine yaramayan kısımlarının dışında yer alacaklarını ve reforme edilmiş AB’de kalınıp kalınmayacağına İngiliz halkının karar vereceğini belirten Cameron, “Sırtımızı AB’ye dönmek çözüm değildir. Brüksel’i değil, İngiltere’yi seviyorum. İngiltere Başbakanı olarak işim, İngiliz çıkarlarını korumak. AB ile ilgili şüphelerim var ama bu birlikten çıkmak için bir neden değil” dedi. Ülkesinin, reforme edilmiş bir AB’de daha güçlü, iyi ve güvenli olacağına inandığını söyleyen Cameron, “Ülkemin AB’de kalması için kampanya yürüteceğim” diye konuştu.

"AB Açık büfe değil"

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ise “Brüksel’i Avrupa’nın diğer kısımlarından daha çok seviyorum” diye başladığı konuşmasında, “İngiltere için, diğer üye ülkeler için ve AB için adil bir anlaşma. Anlaşma, İngiltere’nin tüm kaygılarına cevap veriyor ve aynı zamanda birliğimizin temel prensiplerine saygılı” ifadelerini kullandı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere’ye çok fazla bir şey verildiği görüşünde olmadığını belirtirken Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “AB, herkesin dilediğini alabileceği açık büfe bir sistem değildir. İngiltere halkının kararı ne olursa olsun buna hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Hürriyet

Diğer Haberler

ABD’de yabancı öğrenciler uzaktan eğitime katılamayacak

ABD'de, güz dönemi derslerinin tamamını internet üzerinden verecek üniversitelerde öğrenim gören yabancı öğrenciler, ülkeyi terk etmek zorunda kalacak.
07.07.2020

Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşıma arttı

2020 yılının ilk 6 ayında Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşınan yük hacminin 2019'un aynı dönemine göre 3,7 kat daha fazla olduğu açıklandı.
03.07.2020

Tunus sınırlarını yeniden açtı

Tunus, 3 aydan uzun süredir kapalı olan sınırlarını açarak, bu adımı atan ilk Arap ülkesi oldu.
29.06.2020

Bosna Hersek'te 510. Ayvaz Dede Şenlikleri

Boşnakların İslam'ı kabul etmesinin önemli sembollerinden Akhisarlı Ayvaz Dede anısına düzenlenen şenlikler, yüzlerce kişinin katılımıyla önceki gün kılınan öğle namazıyla son buldu.
29.06.2020
Kahve Molası
Sırada >>
×
Sıradaki

Şehr-i İstanbul

Kahve Molası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin