İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Parçalı Bulutlu 27°C Nem %45
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

YGS'de bu yanlışları yapmayın!

YGS'de bu yanlışları yapmayın!

10.03.2016

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) bu pazar. Uzmanlar aşırı kaygı ve heyecanın hata yaptırdığını belirterek, adayları uyarıyor. Öğrencilerin sınavda en çok yaptıkları hataların başında ise zamanı iyi kullanamama, kaydırma geliyor.

2 milyon 178 bin 563 aday, son hazırlıklarını tamamlama telaşında, heyecanlı günler yaşıyor. Uzmanlar ise, bu stresin aylardır verilen emeği boşa çıkarabileceğini vurgulayarak, adayları kaygılarını kontrol altına almaları konusunda uyarıyor. Özellikle de sınav kitapçık türünü işaretlememek, gerekli yerleri imzalamayı unutmak gibi hataların sık yapıldığını hatırlatıyor. Uzmanların, sınavlarda en çok düşülen hatalarla ilgili uyarıları özetle şöyle:

Kitapçığa göz atmamak

Adaylar, vakit kaybettireceğini düşündüğü için kitapçığa bakmıyorlar. Oysa tam aksine bu kitapçığa hâkim olmanızı ve heyecanınızın azalmasını sağlar. Muhtemel değişiklikleri görmenize ve kitapçıkta eksik sayfa, baskı hatası gibi şeyler varsa en baştan düzeltmenize yardımcı olur.
Ayrıca sınavda sık yapılan hatalardan biri de, kitapçık türünü işaretlememek. Adaylar, buna da dikkat etmeli. Gerekli yerleri imzalamayı da unutmayın.

Kodlarken dikkatsizlik yapmak

Bazıları tüm cevapları birden kodlamaya çalışıyor. Genellikle kaydırmalar böyle yaparken ve zaman yetmeyecek endişesi ile oluyor. Cevapları sayfa sayfa beşerli gruplar halinde soru numaralarını kontrol ederek kodlamanız zaman kaybınızı ve kodlama hatası yapmanızı önler; hem de size minik dinlenme aralıkları sağlar. Kodlama yaparken soru numarasına bakın.

Altı çizili sözcükleri gözden kaçırmak

Altı çizili sözcükleri çok dikkatli okuyun. Gerekirse heceleyin. Ayrıca, soru kökü ‘olamaz’, ‘değildir’ gibi olumsuz ifadeler içeren sorulara dikkat edin.
Zihin kendisini önce olumluya şartladığı için olumsuzluğu fark edemeyebiliyor ve çok rahat çözebileceğiniz halde yanlış işaretleyebiliyorsunuz. Bunun için soru kökünün altını çizerek veya soru kökünü daire içerisine alarak okuyun. Soru çözerken sadece o soru ile ilgilenin.

Bir teste takılıp kalmak

Adaylar, bir teste başladığında onu bitirmeden diğerine başlayamayacağını düşünüyor. Türkçe bitmeden başka teste geçemezmiş gibi hissediyor. Oysa Türkçe’de yorulduysanız başka dersin testine başlayın. Sonra yine geri dönebilirsiniz.

Hürriyet

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Mesajınız Var…
Sırada >>
×
Sıradaki

Tasavvuf Sohbetleri

Mesajınız Var…
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin