İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak05:23 Güneş06:48 Öğle13:01 İkindi16:22 Akşam19:03 Yatsı20:22
Hava - Çok Bulutlu 22°C Nem %78
Türkçe
8 Safer 1442 25 Eylül 2020 Cuma Saat: -
8 Safer 1442
İmsak
05:23
Güneş
06:48
İşrak
07:26
Öğle
13:01
İkindi
16:22
Akşam
19:03
Yatsı
20:22
Menü

Muhammed Ali'nin hicri doğum günü...

02.10.2016    A+ | A-

ABD'nin Kentucky eyaletinin Louisville şehrinde tarihler 30 Zilhicce'yi gösterdiğinde (30 Zilhicce 1360 - 17 Ocak 1942) hayata gözlerini açan dünya ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali, 3 Haziran 2016 Cuma günü 77 (miladi 74) yaşında Hakk’ın rahmetine kavuştu. 

Dünya şampiyonu olduğu 1964'te İslam dinine giren Muhammed Ali, hayatının sonuna kadar her platformda İslam'ı tebliğ etmeye çalıştı.

Hayatı boyunca birçok önemli maça çıkan, spor yaşantısının yanı sıra İslam'ı her platformda tebliğ etmesiyle tanınan Muhammed Ali, ABD'de ve yeryüzünde ayrımcılığa tabi tutulanlara desteğiyle de tanınıyor.

ABD'deki Müslüman toplumun temsilcilerinden İmam Zaid Shakir’in 9 Haziran 2016 Perşembe günü kıldırdığı cenaze namazına Türkiye dahil dünyanın birçok yerinden yaklaşık 18 bin kişi katıldı. 

Muhammed Ali, 10 Haziran Cuma günü, doğduğu Kentucky eyaletinin Louisville şehrindeki Cave Hill mezarlığına vasiyeti gereği babasının yanına defnedildi. 

Ünlü boksör, dünya şampiyonu olduktan sonra İslam dinini seçerek "kölelik adım" dediği Cassius Marcellus ismini değiştirerek Muhammed Ali adını aldı. 1964 yılında Malcolm X'ten etkilenerek Müslüman olan Muhammed Ali'nin, "Allah’tan zenginlik istedim, bana İslam'ı verdi" sözleri hafızalara kazındı. 

Muhammed Ali 1976 yılının Ekim ayında Türkiye'ye de geldi. Türkiye'de 24 saat kalan Muhammed Ali Sultanahmet Camii'nde Cuma namazı kıldı, Ayasofya Camii önünde insanlara hitap etti, Topkapı Sarayı'nı gezdi. Samimi bir Müslüman olan Muhammed Ali daha sonra Hac farizasını da yerine getirdi.

Keskin zekâlı, tam bağımsız, sıradışı, özgüveni yüksek, kendinden emin, cesaretli, kişilikli, özgün, özgür, azimli, iradeli, sevgi dolu, iyi kalpli, huzurlu, zarif, naif, samimi bir Müslüman olan Muhammed Ali olaylar karşısında aldığı tavırla ve sarf ettiği sözlerle milyonlarca insanı etkiledi.

Hadisler Deryası
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Hadisler Deryası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin