İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:27 İmsak03:42 Güneş05:36 İşrak06:19
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %79
Türkçe
8 Muharrem 1446 14 Temmuz 2024 Pazar
8 Muharrem 1446
İşrak
06:19
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:27
İmsak
03:42
Güneş
05:36
Giriş Yap

Körfez ülkeleriyle 380 milyonluk iş anlaşması

04.11.2016    |

Türkiye-Körfez İş ve Yatırım Forumu, Türk işadamlarının Körfez ülkeleri işadamları ile 380 milyon dolarlık iş anlaşması yapmasına zemin hazırladı.

TOBB, Körfez İşbirliği Teşkilatı Ticaret Odaları Federasyonu ve Bahreyn Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen Türkiye-Körfez İş ve Yatırım Forumu’nda yeni işbirlikleri gündeme geldi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, görüşmeler sonucunda ön bilgi olarak derledikleri verilere göre 380 milyon dolarlık iş için mutabakat sağlandığını belirtti. Körfez

“Körfez’de kaynak bizde iş imkanı var”

Ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için özel sektörün öncü rol oynadığı bir sürekli platform kurulmasının da önem taşıdığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Petrol ve finans rezervinin yüzde 40’ı Körfez’de. Bölge işadamlarından gelip ‘sermayem var Türkiye’de hangi sektöre yatırım yapabilirim diye bir bakmak istedim’ diyenler oldu. Kaynak (sermaye) Körfez'de, bizde de iş imkanları var. İtalya ve Çin arasındaki bölgedeki sanayi devi ülkeyiz. Körfez ülkeleri de ekonomik dönüşümü hedefliyor. Bizde de tecrübe var” dedi.

Körfez ülkeleri ile ticarette aşılması gereken iki engel olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, bunlardan birinin Türkiye ile Körfez ülkeleri arasında Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) imzalanması olduğunu, sürecin bir an önce bakanlar nezdinde hızlanmasını istediklerini kaydetti.

İkinci olarak da 57 İslam ülkesi arasındaki ticaretin önündeki engelleri kaldıran, gümrük vergilerini belli oranlarda karşılıklı olarak indiren Tercihli Ticaret Anlaşmasının hayata geçmesi gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, Körfez ülkelerinin taviz listelerini vermeleri durumunda bunun yürürlüğe gireceğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, "Bu iki önemli hadise neticelenirse, Körfez ve İslam ülkeleriyle ekonomik ilişkilerin çok üst düzeye çıkacağına inanıyorum." dedi.

Türkiye ile Körfez ülkeleri arasında siyasi ilişkilerin üst düzeyde olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Körfez ve Türk şirketleri arasında yatırım ve ticareti geliştirmek üzere ortak platformlar kurulmak istendiğini kaydetti.

Dünya

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close