İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Parçalı Bulutlu 19°C Nem %77
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Sigaralar kapalı vitrinlere kaldırılacak

Sigaralar kapalı vitrinlere kaldırılacak

15.11.2016

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tütünle mücadelede yeni çalışma başlatacaklarını açıkladı. Buna göre sigaralar artık önü açık vitrinde değil, kapalı dolaplarda satılacak, markası da ‘görünmez’ olacak.

Sağlık Bakanlığı’nın 2017 bütçe görüşmelerinde Bakan Akdağ,özetle şunları söyledi:

“Tütünle mücadelede mesafe almak hareketsizlik ve şişmanlık konusunda mesafe almaktan daha kolay. Türkiye’de sigara kullanımı 15 yaş üzerinde 23.2’lere inmişti, şimdi ise yeniden yüzde 27.3’e çıktı. Bu nedenle ciddi bir program hazırlıyoruz. 2017’de bu programı devreye sokacağız. Okullar, üniversiteler, Diyanet, medya, işçi ve memur sendikaları, toplumdaki tüm paydaşlarla birlikte çalışacağız. Düz paket uygulaması başlatacağız. Bu uygulama ile markayı neredeyse görünmez hale getirmeyi hedefliyoruz. Tütün ürünleri sadece dışarıdan görünmeyecek şekilde olmayacak çünkü bu yanlış anlaşılıyor. Satış yerine girince de görünmeyecek. Kapalı dolaplara konarak satılmasını mevzuatımıza ekleyeceğiz.”

Yerli sıtma vakası yok

“Bulaşıcı hastalıklarla ilgili ciddi bir mesafe kaydettik. Tüberküloz 100 bin kişide orta üst gelir grubu ülkelerde 84’tür. Doğum sonrası ölümde Avrupa bölgesinde 37, Türkiye’de bunu 18’e indirmiş bulunuyoruz. Türkiye’de su kaynaklı tifo hiç görmüyoruz; yerli sıtma vakası da hiç görmüyoruz. Zika virüsü ile ilgili de tedbirlerimizi aldık.”

Uyuşturucu mücadelesi

“Uyuşturucu ile mücadele çalışmalarımız kapsamında yatak sayısını bin 300’e çıkaracağız. Uyuşturucu İle Mücadele Danışma Hattı’nı Temmuz 2015’ten itibaren arayan 83 bin kişiye hizmet verdik.

Toplum temelli ruh sağlığı uygulamalarına geçtik. Burada hekim sayısı az olduğu için ruh sağlığı açısından sıkıntılı hastalarımız sadece yedi hastanede toplanıyordu. ‘Toplama’ yaklaşımı çok sağlıklı değil. Şehirlerimizde insanların kolay ulaşabileceği damgalamaya neden olmayacak toplum temelli ruh sağlığı merkezleri oluşturuyoruz. 170 merkez kurduk. Sayısını artıracağız. İlaca ulaşım arttığı için ilaç kullanımı arttı. Akılcı ilaçla gereksiz ilacın kullanımını da azaltacağız. Farkındalık ve ilaca ulaşım arttıkça kullanım da artıyor.”

Milliyet

Diğer Haberler

Uzaktan eğitim dersleri artacak

Üniversitelerde yüz yüze ve uzaktan eğitimle harmanlanmış karma eğitim uygulaması yapılacak. En fazla yüzde 30 olan uzaktan eğitim ders oranı ise yüzde 40’a çıkarıldı.
05.06.2020

Haziranda 40 ülkeyle uçuşlar başlıyor

Alınan önemler kapsamında 10 Haziran'a kadar durdurulan dış hat seferleri başlıyor. Bu tarihten başlayarak kademeli olarak 40 ülke ile uçuşlar yapılacak.
05.06.2020

Milli uydu İmece'nin testleri başlıyor

Türkiye'nin ilk yerli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece'nin gelecek yıl uzaya fırlatılması planlanıyor.
04.06.2020

Fatih Sondaj Gemisi Trabzon’da arama yapacak

Karadeniz'de petrol arayacak olan ve 29 Mayıs günü İstanbul'dan hareket eden Fatih Sondaj Gemisi Trabzon'a ulaştı.
02.06.2020
Hatm-i Şerif (M. Çevik)
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadisler Deryası

Hatm-i Şerif (M. Çevik)
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin