İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 18°C Nem %87
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Körfez gündeminde bu hafta...30.12.2016

Körfez gündeminde bu hafta...30.12.2016

30.12.2016

Ağır sis koşulları körfez genelinde hayatı olumsuz etkiliyor. Görüş mesafesi 50 metrenin altına düşen Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’de özellikle havayolu ulaşımında aksamalar görüldü.  Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki havalimanlarında gecikme ve iptallerden 2000 yolcunun etkilendiği bildirilirken, Dubai’de bir günde 119 trafik kazası rapor edildi.  Bahreyn’de ise uluslararası havalimanı pisti geçici olarak kapatıldı.

Körfez ülkelerinde endüstriyel pazarlardaki doğal gaz talebinin 2022 yılına kadar yüzde 7.3 artacağı bildirildi. Özellikle Dünya Kupası 2022, Expo 2020 gibi büyük organizasyonlar için yapılan yatırımların bu artışta önemli bir etkisi olacağı tahmin ediliyor.   

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı, sağlık için risk ve zarar içeren ürünlere yüzde 50’ye yakın vergi uygulanmasına, 2017 yılının ikinci çeyreğinde başlanacağını duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü’nün geçtiğimiz Kasım ayındaki fiyatın caydırıcılığı ile zararlı ürünlerle mücadele tavsiyesi kapsamında, gazlı içecekler, tütün mamülleri ve enerji içeceklerinin fiyatları vergilerle yükseltilecek. Bu arada yine aynı kararla,  yabancı işgören sayısının Suudlu işgören sayısını geçtiği işyerlerinin ödemek zorunda oldukları “yabancı işçi kaldıracı”da dört kat birden artırılarak işçi başına 213 dolara çıkarılıyor.

Suudi Arabistan’ın önümüzdeki dört yılda, özellikle petrol dışı alanlarda özel sektörü teşvik etmek amacıyla 53 milyar dolarlık fon sağlayacağı bildirildi. Bununla birlikte bu fonun nereden temin edileceğine ilişkin bilgi ve detay verilmedi.  Öte yandan 2017 yılı bütçesi 237 milyar dolar olarak Kral Salman’ın başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısında kabul edildi. 2017 yılı bütçesinde harcamalarda yüzde 8’lik bir artış öngörüldü.  Bu arada Suudi Arabistan’ın 2017 yılında askeri harcamalarının yüzde 6.7 oranında artırılarak 51 milyar dolara ulaşması bütçe kararında kesinleştirildi. Suudi Arabistan’ın en fazla silah aldığı ülkeler ABD, İngiltere ve Fransa olarak sıralanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri

Başkan Khalifa bin Zayed 2017 yılını, Birleşik Arap Emirlikleri’nde “İhsan Yılı” olarak ilan etti. Başkan Yardımcısı ve Dubai Emiri ise, konuyla ilgili yayınlanan makalesinde, bir insan ancak başkalarına ihsanda bulunarak, mutmain olabilir dedi.   

Birleşik Arap Emirlikleri ev hizmetlilerinde çalışan hizmetlilerin de sigortalanabileceğini gösteren ilginç bir uygulamayı başlatıyor. Evlerinde hizmetli çalıştıran işverenler yılda yaklaşık 100 dolar ödeyerek, hizmetlilerini sigortalayacaklar.  Sigorta şirketi, sigortalanan hizmetlinin ölümü, evi terketmesi ve gerekli sağlık testlerinden geçememesi durumlarında sigortayı yaptıran evsahibine tazminat ödeyecek. Bu arada konuyla ilgili bir diğer haberde de, ev hizmetlerinde çalışanların istihdamı ile ilgili amir hükmünün, İçişleri Bakanlığı’ndan alınarak Çalışma Bakanlığı’na verilmesi, insan hakları grupları tarafından olumlu bir adım olarak değerlendirildi. Böylelikle onbinlerce ev hizmetlisi ile ilgili konular da artık iş kanunu kapsamında ele alınacak.    

Katar

Katar, havalimanındaki işlemleri hızlandırmak için ülkede yaşayan yabancıların da elektronik kapıları kullanmasını teşvik edecek. Ücretsiz olarak yararlanılacak bu hizmetten Katar’da yaşayanlara mahsus chipli kart sahipleri yararlanabilecek.

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Dünya Şampiyonu Boksör Muhammed Ali’nin hatırasına, Doha İslam Sanatları Müzesinde bir sergi düzenlendi. Açılışı Muhammed Ali’nin kızlarından Jammila Ali’nin de katılımıyla yapılan sergide, ünlü boksörün 1971 yılında Katar’a yaptığı ziyaretten geriye kalan bazı hatıra eşya ve fotoğrafları, kendi imzasını taşıyan veya kişisel bazı eşyalar sergileniyor. Sergideki bazı ürünlerin Katar’da açılacak olimpiyat müzesinde daimi olarak da sergileneceği bildirildi.

Katar, ABD’nin Teksas eyaletinde bölge ülkelerine gaz ihraç etmek üzere, bir Amerikan şirketiyle birlikte ortak yatırım yapıyor. 10 milyar dolarlık yatırım projesi ABD’nin Federal Enerji Kurulu’ndan onay aldı. 

Katar’da bir üniversite, yaz aylarındaki aşırı sıcaklarda, başta inşaat sektörü olmak üzere açık havada çalışanlar için soğutma sistemli baret geliştirdi. Güneş enerjisi ile çalışan baretin test kullanımlarının başarıyla sonuçlandığı ve seri üretime geçileceği bildirildi.     

Umman

Umman, Suudi Arabistan’ın başını çektiği çok uluslu askeri güce katılma kararını açıkladı. Bundan tam bir yıl önce Suudi Arabistan’ın öncülüğünde 40 ülkenin katıldığı askeri güce, Umman yönetimi bugüne kadar katılmamıştı. Umman yakın tarihte önce Suud İkinci Veliaht Prensi, daha sonra da Suud Kralı Selman tarafından ziyaret edilecek.

Umman havayolu ile seyahat eden yolculardan havayolu güvenlik ücreti tahsil etmeye başlayacak. Bilet fiyatlarına eklenecek olan ücret, 1 Ocak 2017’den itibaren uygulanmaya başlanacak.

Umman’da 2015 yılında işlenen suçların yarısından fazlasının failinin yabancılar olduğu açıklandı. Umman Ulusal İstatistik ve Bilgi Merkezi tarafından yayınlanan suç istatistiklerine göre, 2015 yılında bir önceki yıla kıyasla toplam suç vakası yüzde 17 azaldı.

Umman’da Yüksek Planlama Kurulu, ülke genelinde fiziksel aktivitenin artırılması için bir kampanya başlatılması kararı aldı. “Sağlık bir adımla başlar” sloganıyla, yaşam tarzı hastalıklarını yenebilmede fiziksel aktivitenin önemi konusunda farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

Umman’da 2016 yılının ilk 10 aylık döneminde, bütçe açığının 12.5 milyar dolara ulaştığı bildirildi.  

Kuveyt

Kuveyt Meclisi’nin muhalif milletvekilleri ülkedeki politik tıkanmanın aşılması için milli mutabakat çağrısında bulundu.  Milli Mutabakat gereği olarak siyasi tutukluların serbest bırakılması, vatandaşlıktan çıkarılanların vatandaşlığının iade edilmesi, muhalefete yönelik sindirme ve baskıların sona ermesi gibi adımların atılması şart koşuluyor. Bu çağrının tek taraflı olması ve şartları, genel kabul görmesinin önünde yeterli engeller olarak görünüyor. Kuveyt’te feshedilen Meclis ve yenilenen seçimden sonra muhalefet kanadı kendini daha güçlü hissediyor.  

Öte yandan Kuveyt Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, kamuoyunda yabancıların kitlesel bir şekilde sınırdışı edileceğine ilişkin söylentileri yalanladı. Halen Kuveyt’te toplam 2.5 milyon civarında yabancı çalışan var ki, bu da nüfusun üçte ikisine tekabül ediyor. Kuveyt’li milletvekilleri önümüzdeki beş yılda bu rakamın yarıya indirilmesi ve hiç bir ülke vatandaşına, toplam yabancıların yüzde 25’ini geçme fırsatı verilmemesi gerektiğini ifade ediyorlar. 

Kuveyt, ABD’den 1.7 milyar dolara malolacak 218 tank ve bunlara ait ekipmanlar almak için görüşmelerde bulunuyor. ABD Dış İşleri Bakanlığı olası bir satış için ön onay verdi.  

AKRA için derleyen:  Sedat  Yüksel

Diğer Haberler

Mekke'de aşamalı normalleşme başlayacak

Suudi Arabistan yönetimi, önlemler kapsamında uyguladığı tedbirleri hafifletmek ve normal yaşama dönmek amacıyla pazar gününden itibaren Mekke'de uygulanacak "iki aşamalı normalleşme planını" açıkladı.
28.05.2020

AB tarımda ekolojik dönüşüme hazırlanıyor

Avrupa Birliği çevreci gıda üretimi ve biyoçeşitliliğin korunması için değişikliklere gitmeye hazırlanıyor.
28.05.2020

Almanya 31 ülkeye seyahat başlatıyor

Almanya'nın 15 Haziran'dan itibaren 31 Avrupa ülkesine seyahatler için yeşil ışık yakmaya hazırlandığı bildirildi. Berlin, kısıtlamaların kaldırılması için AB çapında bir dizi kriterin yerine getirilmesini istiyor.
27.05.2020
Kur'an ve Sünnet Yolu
Sırada >>
×
Sıradaki

Hava Durumu

Kur'an ve Sünnet Yolu
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin