İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:44 Güneş05:38 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:42 Yatsı22:27
Hava - Çok Bulutlu 22°C Nem %53
Türkçe
24 Zilka'de 1441 15 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

Körfez gündeminde bu hafta...17.02.2017

17.02.2017    A+ | A-

Körfez başkentleri genelinde geçtiğimiz hafta önemli ziyaret ve buluşmalar yaşandı. Suudi Arabistan ve Katar, Türkiye’den en üst düzeyde bir heyeti ağırlarken, Umman ve Kuveyt’in misafiri ise İran Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyet idi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise, körfez turunda hem ekonomik hem de kültürel alanda ortak, tarihi bir anlayışa sahip Umman’ın yanısıra, İran’la Körfez Ülkeleri arasındaki ilişkileri geliştirmek gibi bir misyonu üstlenen Kuveyt’e birer ziyaret gerçekleştirmiş oldu.  Ruhani’nin Kuveyt ziyareti hem kendisinin göreve seçildikten sonraki bölgeye olan ilk ziyareti, hem de uzun bir aradan sonra İran’dan bölgeye yapılan en üst düzey ziyaret olması açısından oldukça önemli.

Suudi Arabistan

Körfez’in diğer dikkat çekici konuğu CIA Şefi Mike Pompeo. Suudi Arabistan’da Veliaht Prens ve Savunma yöneticileriyle biraraya gelen CIA Şefi’nin temaslarında ön plana çıkan konular, medyanın merak konusu olmaya devam ediyor.

Mekke-i Mükerreme’deki Mescid-i Haram Genişletme Projesinin yüklenicisi olan firma, çoğunluğunu Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki İslami bankaların oluşturduğu konsorsiyumdan yaklaşık 2.7 milyar dolarlık İslami fon alacak. Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen olumsuz gelişmeler nedeniyle, genişletme projesi beklenen teslim süresini aşmış bulunuyor.

Sosyal medyada yayılan, Suud Hükümetinin ekmek, un ve unlu mamüllerdeki sübvansiyonu kaldıracağı dedikodusu, halk arasında infial oluşturunca, Çevre, Su ve Tarım Bakanı, böyle bir hazırlığın olmadığını açıklamak zorunda kaldı. Bakan açıklamasında un fabrikalarının fırınlara un fiyatında herhangi bir değişiklik olmadan satış yapacaklarını vurguladı.

Aynı Bakanlıktan yapılan başka bir açıklama ise şu yönde: Suud 2030 Strateji Belgesi kapsamında, su kaynaklarının geliştirilmesi, denizden su arıtılması ve tarım alanlarına 24.5 milyar dolarlık destek verileceği açıklandı. Söz konusu desteğin gerektirdiği fonla ilgili olarak ise, 2020 yılına kadar ülkedeki su ve enerji ürünlerine verilen sübvansiyonların kaldırılmasıyla 53 milyar dolarlık bir gelir kaynağına kavuşulacağı ve bunun yaklaşık yarısının bu alanlara aktarılacağı bildirildi.     

Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ülkedeki yangın vakalarında, 2016 yılında yüzde 31 oranında gerileme görüldü.  Bu gerilemenin nedeni olarak, kamuda farkındalığın artmasına bağlı, etkili ve modern yangın önleyici teknolojilerin kullanılması gösterildi.  Sivil Savunma birimleri, 2016 yılında toplam 4bin 167 konut ve işyerini teftiş edip yangına karşı alınan önlemleri tespit etmişlerdi.

Dubai`de Taksi Şirketleri Birliği, ticari taksilere sürücülerin davranışlarını izlemek için kamera yerleştiriliyor. Böylelikle sürücülerin uyuklama, cep telefonu kullanma, tv izleme, birşeyler yeyip içme ve benzeri dikkati dağıtıcı davranışlarla kazaya sebep olmalarının önüne geçilmek isteniyor. Dubai’de 2016 yılı rakamlarına göre, toplam kayıtlı yaklaşık 5 bin ticari taksi ve 11 bin ticari taksi sürücüsü bulunmakta.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde özel sektörde çalışanların yılda en az 10 gün ücretli izinli sayılmaları gerektiği bildirildi.  Çalışma Bakanlığı’nın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamaya gore, söz konusu 10 gün, hicri yeni yılbaşında bir gün, Ramazan Bayramında 2, Kurban Bayramında 3 gün, birer günlük Miraç, Mevlid Kandilleri, ve bir günlük milli bayram tatiline ilave olarak bir gün de miladi yılbaşı olarak tanımlandı.

Katar

Katar ile Türkiye arasında Katar Emiri’nin 2014 yılında gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinden bu yana 40 farklı anlaşma imzalanarak yürürlüğe girdiği duyuruldu. Geçtiğimiz Salı ve Çarşamba günleri kalabalık bir heyetle Katar’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Türkiye Cumhurbaşkanı, burada bölgesel bir yayın kuruluşuna verdiği demeçte, her iki ülkenin de ilişki ve işbirliğini geliştirmek konusunda ortak bir niyet ve iştahının olduğunu vurguladı.

Umman basını

Umman’ın Enerji ve Petrolden Sorumlu Bakanı yaptığı açıklamada, OPEC üyesi olmayan petrol üreticisi ülkelerin petrol üretimlerini azaltmak konusunda OPEC ile daha yakın işbirliği içinde olmaları gerektiğini ifade etti. Kendisi de OPEC üyesi olmayan Umman, geçen yılın Eylül ayında OPEC üyelerinin vardığı uzlaşmaya destek olmak için petrol üretimini düşürmüştü. Umman’lı Bakan bu sözleriyle özellikle Rusya’yı işaret ediyor. Bu arada OPEC de Aralık ayındaki resmi uzlaşmadan bu yana yüzde 93 düzeyinde hedeflerin tutturulduğunu açıkladı.   

Umman’da yapımı uzun zamandır devam eden, Muscat Uluslarası Havaalanını Genişletme Projesinin yüzde 96’sının tamamlanmış olduğu açıklandı. Ulaştırma Bakanlığı açıklamasında, projenin 2017 yılının sonlarında tamamlanarak hizmete girmesinin beklendiği bilgisine de yer verildi. Tüm unsurlarıyla hizmete girdiğinde yeni havalimanının yılda 48 milyon yolcuğu ağırlayacak duruma gelmesi hedefleniyor.

Umman’da ticari taksiler ve yolcular, taksimetreli hayata geçmeye hazırlanıyor.  Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı, ülkedeki taksilerin taksimetre ile çalışması üzerinde bir proje başlatıldığını duyurdu. Buna ilave olarak, durak sistemine benzeyen bir uygulamayla şehirlerin tüm farklı bölgelerinde yeterli sayıda ticari taksinin hizmet vermesi planlanıyor. Toplu taşımacılığın henüz gelişmediği Umman’da oldukça fazla zayıda ticari taksi olmasına rağmen, belli bazı merkezler dışında istenildiği zaman ve istenilen istikamette taksi tedarik etmek oldukça güç. Buna bir de özellikle yabancılara yönelik keyfi fiyatlandırma eklenince ticari taksiler günlük hayatın önemli bir problemi haline gelebiliyor.  

AKRA için derleyen:  Sedat  Yüksel

Diğer Haberler

ABD’de yabancı öğrenciler uzaktan eğitime katılamayacak

ABD'de, güz dönemi derslerinin tamamını internet üzerinden verecek üniversitelerde öğrenim gören yabancı öğrenciler, ülkeyi terk etmek zorunda kalacak.
07.07.2020

Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşıma arttı

2020 yılının ilk 6 ayında Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşınan yük hacminin 2019'un aynı dönemine göre 3,7 kat daha fazla olduğu açıklandı.
03.07.2020

Tunus sınırlarını yeniden açtı

Tunus, 3 aydan uzun süredir kapalı olan sınırlarını açarak, bu adımı atan ilk Arap ülkesi oldu.
29.06.2020

Bosna Hersek'te 510. Ayvaz Dede Şenlikleri

Boşnakların İslam'ı kabul etmesinin önemli sembollerinden Akhisarlı Ayvaz Dede anısına düzenlenen şenlikler, yüzlerce kişinin katılımıyla önceki gün kılınan öğle namazıyla son buldu.
29.06.2020
Kur'an'dan Cihana
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Kur'an'dan Cihana
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin