İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:30 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:33 Yatsı22:17
Hava - Açık 14°C Nem %77
Türkçe
3 Şevval 1441 26 Mayıs 2020 Salı Saat: -
Menü

İstihdam teşviki için İŞKUR şartı

İstihdam teşviki için İŞKUR şartı

22.02.2017

OHAL kapsamında çıkarılan 687 sayılı kararname ile getirilen ek istihdam teşvikine ilişkin uygulamanın çerçevesi belirlendi. Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı tebliğ taslağına göre, 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren işe alınacak işçiler için teşvik söz konusu olacak.

Sigortalının işe alınmadan önce Türkiye İş Kurumu’na (İşkur) kayıtlı olması şart olacak. Bir diğer şart ise işe alınacak ve teşvikten yararlanacak işçilerin en az ve kesintisiz 3 ay süreyle işsiz olması gerekecek.

9 Şubat tarihinde çıkan kararnamede getirilen bir düzenlemeyle şubat ayından itibaren işe alınan her yeni kişi için işverene 660 liralık prim desteği sağlanması teşviki getirildi. Buna göre, 2016 Aralık ayına göre çalışan sayısını arttıran işverene yıl sonuna kadar, günlük 22.22 liralık destek verilecek. Aynı şekilde yeni alınan işçiler için asgari ücrete göre hesaplanacak ve asgari geçim indiriminden sonra geçerli olacak gelir vergisi de terkin edilecek. Böylece asgari ücret tutarında gelir vergisi ödenmeyecek.

Gelir vergisi teşviğinin nasıl uygulanacağına ilişkin Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı tebliğ taslağında, konuya ilişkin örnekler verildi.

Örneğe göre, 2016 yılı aralık ayında 30 işçi çalıştıran bir işveren, 2017 yılının ocak ayında 5 işçi, martta da 10 işçi alıyor. İşveren ocak ayında aldığı 5 işçiden dolayı teşvikten yararlanamazken, mart ayında aldığı 10 işçi için teşvikten yararlanabilecek.

Bir başka örnek ise işçi çıkaran işverenle ilgili verildi. 2016 Aralık ayında 40 işçi çalıştıran bir işveren mart ayında 10, nisan ayında da 5 işçi alıyor. Ancak haziran ayında teşvik kapsamında olmayan 10 işçisini işten çıkarıyor. Bu durumda işveren ilave aldığı 15 işçi üzerinden değil, aralık ayında beyan ettiği 40 işçinin üzerindeki 5 işçi için teşvikten yararlanabilecek.

Hürriyet

Diğer Haberler

Teknoloji rüzgar yatırımlarını artırıyor

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 100 bin megavatın üzerinde olduğu belirtildi.
20.05.2020

800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

COVID-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayii ithalat baskısına karşı korumak amacıyla yüzlerce ürüne ilave gümrük vergisi getirildiği belirtildi.
20.05.2020

Fuarlar sanal ortama taşınıyor

COVID19 ile birlikte iptal olan fuarlar, sanal olarak yeniden düzenlenmeye başlıyor.
18.05.2020

Gıda paketinde doğal ve taze yazılamayacak

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.
13.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin