İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:30 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:33 Yatsı22:17
Hava - Açık 13°C Nem %82
Türkçe
3 Şevval 1441 26 Mayıs 2020 Salı Saat: -
Menü

Mavi ışık biyolojik saatimizi bozuyor

Mavi ışık biyolojik saatimizi bozuyor

24.02.2017

Kullanımı her geçen gün artan elektronik cihazların ekranlarından yayılan mavi ışık, çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor. Göz sağlığını tehdit eden mavi ışığa gece vakti maruz kalmak biyolojik saatimizi bozarak kanser, kalp, şeker hastalığı ve obeziteye davetiye çıkarıyor.

Çocukların göz sağlığını ve okul başarılarını da olumsuz yönde etkiliyor. Mavi ışıktan korunmak için almamız gereken önlemleri sıralayan Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar; bilgisayar, telefon ve televizyona bakarken mavi ışığı filtreleyen gözlüklerin kullanılması gerektiğinin altını çiziyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte elektronik cihazların kullanımı da her geçen gün artıyor. Bilgisayar, cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi cihazların kullanımının artması sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Araştırmalara göre mavi ışık yayan bu cihazları günde iki saatten fazla kullanmak göz yorgunluğu, göz kuruluğu ve odaklanma sorunlarına sebep oluyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, mavi ışığa karşı ciddi tedbirler alınması gerektiğini söylüyor.

"Mavi ışık biyolojik saatimizi bozarak kanser, kalp, şeker ve obeziteye davetiye çıkarıyor"

Son 15-20 yılda ışık kaynaklarının ve teknolojinin büyük bir değişim gösterdiğini belirten Prof. Dr. Banu Coşar, “Ampuller ve floresan lambalar yerini LED ışıklandırmalara bıraktı. Beyaz ışıklı LED, içinde mavi-ışık ve fosfor barındırmaktadır. LED’in boyutlarının küçük olması akıllı telefonlar, tabletler ve TV ekranlarında tercih edilmesini sağladı. Bunun sonucunda da on yıl öncesine göre çok daha fazla mavi ışığa maruz kalıyoruz. Gece uykusundan hemen önce cep telefonu, tablet, bilgisayar kullanıldığında veya TV seyredildiğinde, uyku düzenimiz bozuluyor. Bunun yanı sıra mavi ışık gündüz saatlerinde dikkatimizi, tepki hızımızı ve ruh halimizi olumlu etkilemekle birlikte, gece maruz kalındığında biyolojik saatimizi bozuyor. Bunun da kanser, kalp, şeker hastalığı ve obeziteye yol açabileceği öne sürülüyor" dedi.

Mavi ışık uykuyu bozuyor, çocukların okul başarısını olumsuz etkiliyor

Özellikle gece uykusundan önce mavi ışığa maruz kalındığında, yani uyumadan hemen önce cep telefonu, tablet, bilgisayar kullanıldığında veya televizyon seyredildiğinde; çocukların uyku düzeninin bozulduğunu dile getiren Prof. Dr. Banu Coşar; “Çocukların yeterince uykusunu alamaması ise büyümelerini, dikkatlerini ve okul başarılarını olumsuz etkiler. Aynı zamanda çocuklarda dijital ekranlara çok bakmaktan kaynaklanan göz yorgunluğu, odaklama güçlüğü, göz kuruluğu, baş ağrısı; öğrenme ve üretkenliği bozuyor. Çocukların gözünün şeffaf tabakası (kornea) ve merceği, ışığa karşı erişkinlerden daha geçirgendir. Bu yüzden iki yaşın altındaki çocuklara dijital ekran kullandırılmamalıdır” uyarısında bulundu.

Mavi ışığı filtreleyen gözlükler kullanın

Mavi ışıktan korunmak için almamız gereken önlemleri sıralayan Coşar, gece uykusundan 2-3 saat önce mavi ışık yayan elektronik cihazlara bakmayı bırakmanın gerektiğini söyledi. Mavi ışığı filtre eden gözlükler kullanmayı öneren Coşar, “Kullandığımız bu camlar, mavi ışıktan korunmanın yanı sıra parlamayı azaltarak daha rahat bir görüş ve renkleri daha doğal görmemizi sağlar" dedi.

Bilgisayar, telefon ve tabletleri sürekli kullananlar dikkat

-Ekran sizden 35-40 cm uzak olsun.
-Saatte en az 3 kez başınızı ekrandan kaldırıp, uzağa doğru bakın.
-Gözünüzde kızarma-batma gibi kuruluk belirtileri oluşuyorsa suni gözyaşı damlası kullanın.
-Gece uyumadan 2-3 saat önce ekran kullanımını bırakın.
-Mavi ışığı bloke eden gözlük takın.
-Yılda bir defa göz muayenesi yaptırın.

TRT Haber

Diğer Haberler

Oruç sonrası beslenme düzeni nasıl olmalı?

Bayram gelirken uzmanlar oruç sonrası beslenme konusunda tavsiye ve uyarılarda bulundu. Özellikle bayramda dikkatli beslenmek hayati öneme sahip.
22.05.2020

İnci kefalinin tersine göçü başladı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı su ağızlarına doğru göçü başladı.
18.05.2020

İşyerlerinde klima kullanımına dikkat

İşyerleri Ramazan Bayramı’ndan sonra aşamalı olarak ofislere dönme planları yapmaya başladı. Kapalı ortamlarda klima kullanırken nelere dikkat edilmeli? Klima virüsü taşır mı?
18.05.2020

Haydi Çocuklar Namaza Ramazan Özel

Ramazan ayının güzelliğini evlerinde keşfetmek isteyen çocuklar, Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin yeni yarışmasına büyük ilgi gösterdi.
13.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin