İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Açık 19°C Nem %82
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Türkiye ilk sahurunu yaptı

Türkiye ilk sahurunu yaptı

27.05.2017

Ramazan ayının başlangıcıyla birlikte Müslümanlar dün gece ilk sahurlarını yaptılar. Türkiye'nin farklı şehirlerinde oruç ibadetlerini eda etmek isteyen vatandaşlar gece saatlerinde sahurunu yapıp bu yılın ilk orucu için niyetlendiler.

Eyüp Sultan'da ilk sahur

İstanbul'da ramazan ayının ilk gecesinde bazı vatandaşlar sahurlarını Eyüp Sultan'da yaptı.

vlerinden getirdikleri yiyeceklerle caminin avlusuna yer sofrası kuran vatandaşlar sahur yaptıktan sonra dualar etti.

Maden ocağında ilk sahur

Zonguldak'ta kömür ocaklarında çalışan işçiler yerin metrelerce altında ilk sahurlarını yaptı.

Asma Mahallesi'nde özel bir şirket tarafından işletilen maden ocağında 00.00-08.00 mesaisinde çalışan işçiler, sahur vaktinin yaklaşmasıyla baretlerinin ışığının aydınlattığı karanlık dehlizde ahşap direk ve kalaslardan sofralarını oluşturdu.

Yanlarında getirdikleri domates, salatalık, karpuz ve ekmeği ocak içinde kömürden kararmış elleriyle yiyen işçiler, ezan vaktinin gelmesiyle oruca niyetlenerek dua etti.

İşçiler, daha sonra maden ocağındaki mesailerini sürdürdü.

Depremzedeler ilk sahurlarını çadırlarda yaptı

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde 2,5 ay önce 5,5 büyüklüğündeki depremde evleri yıkılan vatandaşlar, çadırlarında ilk sahurlarını yaptı.

Çadırlarında ramazan ayının ilk sahuru için uyananan depremzedeler, hazırladıkları yemekleri ailece yedikten sonra dua etti.

Taksiciler ilk sahuru durakta yaptı

Tekirdağ'da gece çalışan taksici esnaf sahuru duraklarında yaptı.

Nöbetçi taksiciler hem ramazanın ilk orucuna niyetlendi hem de müşterilerini sahura yetiştirmeye çalıştı.

İtfaiyeciler de ilk sahuru nöbette yaptılar

Denizli'de itfaiyeciler, sahurlarını yaparken telsiz başında nöbetçi bırakarak her an göreve çıkacak gibi hazır bekledi.

Fırıncılar da yoğun mesainin ardında ilk sahurlarını kendi pideleriyle yaptı

Ramazanın vazgeçilmezi pideleri sofralara yetiştirmek içinz aşırı sıcak ortamlarda yoğun çaba sarf eden fırıncılar, pişirdikleri ilk pideyle sahur yaptı.

Ustalar, değirmenden gelen unu hamura dönüştürüp pide yapmak için yaklaşık iki saat yoğurdu.

Bir süre dinlenmeye bıraktıkları hamurları gramajına göre kesen fırıncılar, daha sonra üstlerine isteğe bağlı olarak susam ve yumurta ekledi.

Sahur saatine yakın bir süre odun ile taş fırınlarını yakan ustalar, aşırı sıcaklıkta geçen zorlu mesailerinin yanında pişirdikleri ilk pideyle sahur yaptı. Fırıncılar ilk ramazan pidesinin de lezzetini kendi sofralarında denemiş oldu.

Ramazan'ın vazgeçilmezi pide için kuyrukta beklediler

İstanbul'da ramazan ayının ilk sahuru öncesi pide almak isteyen vatandaşlar fırınların önünde kuyruklar oluşturdu.

İftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezi pideler "11 ayın sultanı"nın başlamasından bir gün önce fırın, bakkal ve marketlerde yerini aldı.

Sahurda sıcak pide yemek isteyenler ise ramazan mesaisine başlayan fırınları tercih etti.

Ramazanın ilk gecesinde sahur için uyanan İstanbullular fırınların önünde kuyruğa girdi.

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler ilk sahuru buruk geçirdi

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınıp Kahramanmaraş'ta yaşamaya başlayan Suriyeliler ilk sahurlarını yaptı.

Kentte yaklaşık 6 senedir yaşamlarını sürdüren 80 bine yakın Suriyeli ramazanı heyecanla karşıladı. Sofralarını hazırlayan Suriyeli kadınlar, eşleri ve çocuklarıyla yemeklerini yiyerek oruca niyetlendi.

AA

Diğer Haberler

Uzaktan eğitim dersleri artacak

Üniversitelerde yüz yüze ve uzaktan eğitimle harmanlanmış karma eğitim uygulaması yapılacak. En fazla yüzde 30 olan uzaktan eğitim ders oranı ise yüzde 40’a çıkarıldı.
05.06.2020

Haziranda 40 ülkeyle uçuşlar başlıyor

Alınan önemler kapsamında 10 Haziran'a kadar durdurulan dış hat seferleri başlıyor. Bu tarihten başlayarak kademeli olarak 40 ülke ile uçuşlar yapılacak.
05.06.2020

Milli uydu İmece'nin testleri başlıyor

Türkiye'nin ilk yerli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece'nin gelecek yıl uzaya fırlatılması planlanıyor.
04.06.2020

Fatih Sondaj Gemisi Trabzon’da arama yapacak

Karadeniz'de petrol arayacak olan ve 29 Mayıs günü İstanbul'dan hareket eden Fatih Sondaj Gemisi Trabzon'a ulaştı.
02.06.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin