İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:18 Güneş05:59 Öğle13:15 İkindi17:07 Akşam20:20 Yatsı21:54
Hava - Açık 23°C Nem %83
Türkçe
17 Zilhicce 1441 7 Ağustos 2020 Cuma Saat: -
17 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:18 05:59 13:15 17:07 20:20 21:54
Menü

Körfez gündeminde bu hafta...19.09.2017

18.09.2017    A+ | A-

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Viyana’daki OPEC Bakanlar toplantısında, OPEC üyelerinin petrol ihracı üzerine bazı sınırlandırmalar getirilmesini gündeme taşıması bekleniyor. Suudi Arabistan bir kaç aydır, petrol ihracatını düşürerek bu konuda öncü olduğunu göstermişti. Şimdi ise diğer OPEC üyeleri, hatta OPEC üyesi olmayan ülkelerin bu konuda işbirliği içinde davranmalarını istiyor. Bu arada OPEC Bakanlar Toplantısında, OPEC üyeleri ile üye olmayan devletlerin petrol üretim ve ihracını düşürme konusundaki anlaşmalarının üç ay daha uzatılarak, Mart 2018’de sona ermesi yönünde bir görüşün öne çıktığı bildirildi. Rusya, Meksika ve Kazakistan gibi OPEC üyesi olmayan büyük petrol üreticileri de bu anlaşmaya destek veriyor.

Katar

Katar Emiri Tamim bin Hamed, geçen hafta Avrupa turundaydı. Önce Türkiye’ye uğrayıp en üst düzey görüşmelerde bulunan Katar Emiri, Cuma günü Almanya Başbakanı Merkel ile biraraya geldi. Daha sonra da Fransa’ya geçen Emir, Fransa Cumhurbaşkanı ile görüştü. Emir’den iki gün önce de Katar Dış İşleri Bakanı, yine Türkiye’deydi ve en üst düzeyde temaslarda bulundu. Bu arada Katar’ın ulusal bayraklı havayolu şirketi,  Adana’nın Şakirpaşa Havaalanına Kasım Ayından itibaren, Doha’dan direkt uçuş başlatacak. Adana Şakirpaşa Katar Havayollarının, Türkiye’de direkt uçuş yaptığı İstanbul’daki iki, Ankara’daki Esenboğa’dan sonra dördüncü havaalanı olacak. Katar’lıların Adana’ya ilgisi, geniş tarımsal üretim alanlarına ve güneye erişimin kolay olmasından kaynaklanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai’de dünyanın en büyük yoğun güneş enerji santrali için düğmeye basıldı. Yoğun güneş enerji santrali 700 MW elektrik üretme kapasitesine sahip olacak ve BAE’nin 2050 ye kadar temiz enerji hedefini gerçekleştirmede önemli bir işlev yerine getirecek. 2020’de sisteme entegre edilecek santral, 260 metre yüksekliğinde dünyanın en yüksek güneş kulesine de sahip olacak ve 3 milyar dolara malolacak. Bu arada BAE, Rusya ile birlikte hareket ederek, enerji piyasalarında aktif bir rol almaya hazırlanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, Bangladeş’teki kamplarda yaşam mücadelesi veren Mynmar Müslümanları için yardım malzemesi gönderdi. Uluslararası İnsaniyet Merkezi’nden yüklenen 100 tonluk yardım, çadır, battaniye ve diğer malzemelerden oluşuyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki iki büyük otoyolda maksimum hız limiti saatte 110 km’ye düşürülüyor. 15 Ekim’den itibaren başlayacak olan uygulama, özellikle ölümlü kazaları azaltmayı hedefliyor.

Bahreyn

Bahreyn Ulusal Güvenlik Kurulu yeniden yapılandırıldı. Ulusal Güvenlik Kurulu başkanlığı ile beraber İçişleri Bakan Yardımcılığı’na da yeni atamalar yapıldı.

Umman

Umman’da bekar yabancı çalışanlar için ayrı yerleşim alanları açılması gündemde. Daha önce Katar ve Kuveyt’te bekar yaşayan yabancı çalışanlara yönelik bazı izole uygulamalar yürürlüğe konulmuştu. Umman da oldukça yoğun bir yabancı nüfusun yaşadığı başkent Muscat’ta sadece bekar yabancıların yaşadığı siteler kurmaya hazırlanıyor.

Umman’da Kasım 2016’dan bu yana, ilk defa yeniden MERS vakasına rastlandığı duyuruldu.  54 yaşındaki bir erkekte karşılaşılan hastalık, son üç yılda dünya genelinde ama özellikle körfezde 722 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Umman’da işsizlik oranı artarak %11’e yükseldi. Ulusal İstatistik ve Enformasyon Merkezi’nin yayınladığı bültende, iş arayanların yaklaşık yarısının 25 ila 29 yaşları arasında ve yine toplam iş arayanların %38’inin üniversite mezunu olduğuna yer verildi. Aynı bültende yer alan bir başka bilgi, Umman’da hayat pahalılığının arttığı yönünde. Enflasyon oranı Ağustos Ayın’da %1’in üzerinde gerçekleşti.

AKRA İçin derleyen: Sedat Yüksel

Diğer Haberler

Virüs, dünyaya İtalya'dan mı yayıldı?

Dünyada 200'ün üzerinde ülkede ve bölgede görülen yeni tip koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana altı ay geçti ancak bilim dünyası virüsün kaynağını ve sıfırıncı hastayı araştırmaya devam ediyor.
04.08.2020

Endonezya'da binlerce kişi selden etkilendi

Endonezya'nın Kuzey Sulawesi eyaletinde şiddetli yağışların neden olduğu selden 22 binden fazla kişi olumsuz etkilendi.
04.08.2020

Hacılar veda tavafını tamamladı

Kutsal topraklardaki hacılar, son rükun olarak bilinen veda tavafını tamamladı.
04.08.2020

Dünyada Kurban Bayramı Namazı

Müslümanlar Kurban Bayramını kutluyor. Bu yıl bayram namazları genellikle açık alanlarda ve tedbirler kapsamında eda edildi.
31.07.2020
Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin