İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İkindi16:28 Akşam19:11 Yatsı20:31 İmsak05:17 Güneş06:43 İşrak07:21 Öğle13:02
Hava - Çok Bulutlu 22°C Nem %56
Türkçe
3 Safer 1442 20 Eylül 2020 Pazar Saat: -
3 Safer 1442
İkindi
16:28
Akşam
19:11
Yatsı
20:31
İmsak
05:17
Güneş
06:43
İşrak
07:21
Öğle
13:02
Menü

Okul servislerine çeki-düzen

25.10.2017    A+ | A-

İçişleri, Milli Eğitim, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan "Okul Servis Araçları Yönetmeliği Bilgilendirme Toplantısı"nda ortak açıklama yapıldı. Yeni yönetmelik taslağında bazı düzenlemeler şöyle:

-Araçlarda emniyet kemeri ve araç takip sistemi zorunlu olacak.
-Servis şoförleri her yıl aile hekiminden rapor alacak.
-Milli Eğitim Bakanlığı servis şoförlerine sertifika verecek.
-İstismar, uyuşturucu, cinayet suçlusu şoförlük yapamayacak.
-Servislerde rehber öğretmen özel reflektörlü yelek giyecek.
-Servis araçlarında cam filmi kullanılmayacak.
-Okul servis araçlarında güvenlik kamerası zorunlu olacak.
-Kurallara uymayanların izinleri iptal edilecek.

TAŞIMACIYI TESPİT KOMİSYONU: Zorunlu eğitim ile okul öncesi eğitimin yanı sıra kreş, gündüz bakımevleri, çocuk kulüpleri de sisteme dahil edildi. Mevcut durumda servislerin çalıştırılması sadece okul aile birlikleri tarafından gerçekleştiriliyordu. Düzenleme ile taşımacıyı tespitle ilgili komisyonlar kuruldu. Komisyona okul yönetimleri, okul aile birlikleri, eğitimci/öğretmen ve veliler; kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulübü taşımacıyı tespit komisyonuna sözkonusu kurum müdürleri, grup sorumluları ve veliler dahil edildi.

SENSÖRLÜ KOLTUK, ARAÇ TAKİP SİSTEMİ ZORUNLULUĞU: Üç noktalı emniyet kemeri, güvenlik kamerası, sensörlü koltuk ve araç takip sistemlerinin bulundurulması zorunlu hale getirildi. Bu düzenlemeler 3 Eylül 2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

SÜRÜCÜ RAPORU: 5 yılda bir alınan psikoteknik raporun yanında her yıl aile hekiminden rapor alınması koşulu getirildi. Taşımacılar, şoförler ve rehber personel kovuşturma aşamasında olsalar bile bazı suçlar serviste çalışmalarına engel olacak. Mevcut yönetmeliğe kasten öldürme, istismar, alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçları ilave edildi.

3 UYARIDA İZİN BELGESİ İPTAL OLACAK: Yönetmelik maddelerinin ihlali durumunda asli kusurlarda derhal, tali kusurlarda 3 uyarıdan sonra özel izin belgesi iptal edilecek. İptal edilen özel izin belgesi aynı eğitim öğretim yılı içinde; kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulübü servis faaliyetlerinde ise takvim yılı içinde yeniden düzenlenemeyecek.

ARACIN İÇİ KONTROL EDİLECEK: Şoför ve rehber, taşıma faaliyeti öncesinde ve sonrasında aracın içini kontrol edecek.

Rehber personel, 22 yaşından büyük ve en az lise mezunu olacak. Bu personel çocukların servislere güvenli şekilde bindirilip indirilmesini, karşıdan karşıya geçişlerini sağlayacak, çocukların emniyet kemerlerinin takılı olup olmadığına bakacak. Taşıma öncesi ve sonrasında aracın içini kontrol edecek.

İSİM LİSTESİ: Kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulüplerinin servis hizmetlerinde çocuklar evden alındıktan sonra isim listesi tutulacak, kuruluş müdürüne teslim edildiğine dair günlük çocuk takip/devam defteri olacak. Gelmeyen ya da teslim alınmayan çocuklarla ilgili olarak aileye hemen bilgi verilecek.

Servis şoförleri 26 yaşından küçük, 66 yaşından büyük olamayacak.

REHBERLERE ÖZEL YETENEK: Rehber personelin trafikte daha rahat görünmesi, uyarılarına diğer sürücülerin riayet etmesi için reflektif yelek giymesi, yardımcı ışıklar kullanması zorunluluğu getirildi. Rehber personele, uyarılara uymayan sürücüler hakkında tutanak düzenleme yetkisi verildi.

CAMLARA RENKLİ FİLM YASAK: Servislerde iç mekanı gösteren beyaz cam dışında cam kullanılamayacak. Okul servis araçlarının camlarına renkli film tabakalarının yapıştırılması yasaklandı. Olanlar derhal sökülecek.

Hürriyet

Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

İki Dakika

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin