İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:34 Güneş05:32 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:46 Yatsı22:35
Hava - Az Bulutlu 25°C Nem %83
Türkçe
15 Zilka'de 1441 6 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

LGS için son tavsiyeler

30.05.2018

İlk kez uygulanacak LGS’de Türkçe’nin yanı sıra sayısal derslerden de uzun paragraflı sorular çıkması bekleniyor. Hatalı okuma nedeniyle “kesinlikle” ya da “sadece” gibi ifadeler gözden kaçtığı için en çok bu sorularda hata yapılıyor.

Bu yıl ilk kez uygulanacak olan, 1 milyona yakın öğrencinin ter dökeceği Liselere Giriş Sınavı'nda (LGS) geri sayım başladı. 2 Haziran Cumartesi günü iki oturum halinde yapılacak sınavın sonuçları Türkiye genelindeki toplam bin 367 liseye girişte kullanılacak. 126 bin 510 öğrenci LGS'yle liselere yerleştirilecek. Sınav Sözel ve Sayısal olmak üzere 2 bölüm halinde uygulanacak. Öğrencilere toplam 90 soru yöneltilecek.

Sözel Bölüm'de Türkçe, inkılap tarihi, din kültürü ve yabancı dili içeren 50, Sayısal Bölüm'de ise matematik ve fen bilimlerini içeren 40 soru bulunacak. Sözel Bölüm için toplam süre 75, Sayısal Bölüm için 60 dakika süre tanınacak. Öğrencilerin zamanı iyi kullanabilmesi için her bir soru başına 1.5 dakika ayırmaları gerekiyor.

Paragraflı sorular

Sorular TEOG'dan farklı olarak bilginin yanı sıra öğrencinin yorum ve analiz gücünü de sınayan sorulardan çıkacak. Okuduğunu anlama soruları sadece Türkçe'den değil, sayısal derslerden de gelecek. Türkçe'nin yanı sıra sayısal derslerden de uzun paragraflı sorular çıkması bekleniyor. Hatalı okuma nedeniyle "kesinlikle" ya da "sadece" gibi ifadeler gözden kaçtığı için en çok bu sorularda hata yapılıyor. PISA ve TIMSS sınavlarına benzemesi beklenilen LGS sırasında sakin olmak, etkin okumak, sorunun tamamını okumak ve süreyi iyi kullanmak başarıyı arttırmanın en önemli püf noktalarından biri.

Matematikten tablo

MEB'in yayımladığı örnek sorulara göre Türkçe ve sosyal sorularında bir tek metin üzerinden birkaç kazanımı sorgulayan sorulara yer verilecek. Matematikte de bilginin yanı sıra analizi ön plana çıkaran tablo ağırlıklı sorular yer alacak. Din kültüründe de güncel ve kültürel olayları bir paragrafta toplayıp dersin kazanımlarını sorgulayan net soruların çıkması bekleniyor.

3 yanlış kuralı geldi

Bu yılki sınavda 3 yanlış 1 doğruyu götürecek. Oysa ki TEOG’da yanlış sorular doğruları götürmüyordu. O nedenle bu yıl öğrencilerin daha dikkatli olması gerekiyor.

Kalan süreyi iyi değerlendirin

-Öğrenciler, öncelikle sınavlara yönelik olumsuz düşünmemeli, motivasyonlarını yüksek tutmalı, kendilerine güvenmeli ve başaracaklarına inanmalılar.

- “Keşke daha çok çalışsaydım”, “acaba başarı olacak mıyım?”, “ya başaramazsam” gibi olumsuz iç konuşma ve düşünceler yerini “elimden geleni yapacağım”, “başarabilirim” şeklinde daha olumlu ve destekleyici bir düşünme ve konuşma tarzına bırakmalı.

- Sınava günler kala öğrenciler, sıkı bir çalışmayla eksiklerinin bir kısmını kapatabilir ve mevcut düzeylerini yükseltebilirler.

Sabah, Milliyet

Diğer Haberler

TÜRKSAT 5A Ekimde fırlatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜRKSAT 5A’nın Ekim ayında uzaya fırlatılacağını açıkladı.
02.07.2020

Sınavlar sonrası sonuçlar ve tercih süreci

Lise ve üniversiteye giriş sınavları tamamlandı. LGS sonuçlarının 16 Temmuz’da, YKS'nin ise 28 Temmuz’da açıklanması planlanıyor. Bu süreçten sonra adaylar için daha zorlu bir maraton olan tercih dönemi başlayacak.
01.07.2020

Karadeniz dalgaları elektrik üretecek

Karadeniz’de tamamen yerli üretimle dalga, rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretimi yapabilmek için özel bir proje hazırlandı. Kurulan sistem hayata geçirildiğinde toplam 6 kilowatt'lık bir enerji sağlanacak.
01.07.2020

Yerli elektrikli tren raylara indi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli elektrikli treni Sakarya'da raylara indi. Üretilen milli elektrikli tren setinin maksimum hızı 160 kilometreye ulaşıyor.
29.06.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Güne Merhaba

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin