İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Öğle12:53 İkindi15:42 Akşam18:09 Yatsı19:30 İmsak06:00 Güneş07:26 İşrak08:06
Hava - Çok Bulutlu 14°C Nem %93
Türkçe
13 Rebi'ül-evvel 1442 30 Ekim 2020 Cuma Saat: -
13 Rebi'ül-evvel 1442
Öğle
12:53
İkindi
15:42
Akşam
18:09
Yatsı
19:30
İmsak
06:00
Güneş
07:26
İşrak
08:06
Menü

YKS’de 2 milyon aday yarışacak

29.06.2018    A+ | A-

Üniversiteye girişin anahtarı olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bu yıl ilk kez uygulanıyor. 2.3 milyon adayın katılacağı sınavın ilk oturumu yarın, ikinci oturumu pazar günü yapılacak.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) yarın sabah, ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi de pazar günü gerçekleştirilecek. TYT'de 40 Türkçe, 40 matematik, 20 sosyal bilimler, 20 de fen bilimleri olmak üzere toplam 120 soru sorulacak. Sınav 135 dakika sürecek. AYT'de ise toplam 160 soru yer alacak. Adaylara 180 dakika süre tanınacak.

Uzun paragraflı sorular

AYT sorularının geçmiş yıllardaki Lisans Yerleştirme Sınavları'ndaki (LYS) bilgi ölçen sorulara benzemesi bekleniyor. Ancak TYT'de ALES tarzı, yorum gücünü sınayan uzun pragraflı ve bol görseli sorular yer alacak. Adayların en çok korktuğu matematik testinde klasik problem sorularının yerine sözel yönü daha kuvvetli olan sorular gelecek. Öğrencinin akıl yürüterek çözebileceği soruların çıkması bekleniyor. Adayları geçmiş yıllara göre daha kolay sorular beklese de okuduğunu anlama açısından süreyi doğru kullanmakta sıkıntı yaşayabilecekleri öngörülüyor.

Fen bilimlerinde grafik ağırlığı

Diğer derslerde olduğu gibi fen bilimlerinde de öğrencinin temel bilgilerini ve gündelik yaşamla ilgili bağlantısını kurabileceği tarzda soruların çıkabileceği öngörülüyor. Grafikler üzerinden çıkarım yapılması istenen tarzda sorular olacak. Normal bir tempoyla çalışan öğrencilerin zorlanmadan çözebileceği sorular gelecek. Soruların basit olmasından dolayı içinde başka anlamlar aranması adayların yanlış yapmasına neden olabilir.

YKS’ye gireceklere toplu ulaşım ücretsiz

İETT, 30 Haziran ve 1 Temmuz’da Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek öğrencilere ve sınav görevlilerine toplu ulaşım araçlarının ücretsiz olacağını bildirdi. İETT’nin internet sayfasında yer alan duyuruya göre, öğrenciler sınav belgelerini, görevliler ise görevli belgelerini göstererek sınava gidiş ve sınavdan dönüşlerde toplu ulaşım araçlarından ücretsiz geçiş sağlayabilecek.

Uygulama diğer bazı illerde de söz konusu.

Üniversite sınavına geçici kimlik belgesi ile girilebilecek

YKS adayları, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği fotoğraflı geçici kimlik belgesi ile sınava girebilecek.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının (ÖSYM) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, adaylardan T.C. kimlik kartı edinme sürecinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, fotoğraflı geçici kimlik belgesi düzenlenenler, 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde yapılacak YKS'ye bu belgeleri ile girebilecek.

İl veya ilçe nüfus müdürlükleri hafta sonu açık tutulacak.

Milliyet, Sabah

Canlı Yayın
Güne Merhaba
AKRA CANLI
Sıradaki

Günün Sohbeti

Güne Merhaba
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin