İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:30 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:38 Yatsı22:26
Hava - Parçalı Bulutlu 16°C Nem %72
Türkçe
10 Şevval 1441 2 Haziran 2020 Salı Saat: -
Menü

Güneydoğu Asya'da tayfun alarmı

Güneydoğu Asya'da tayfun alarmı

17.09.2018

Güneydoğu Asya ülkelerinden en az 66 kişinin ölümüne yol açan Mangkhut Tayfunu rotasını Çin’in güneyine çevirdi. Hong Kong ve Makau bölgeleri ile güney eyaletlerinde etkili olan tayfun nedeniyle kırmızı alarm verildi.

Filipinler'in kuzey kıyılarını etkisi altına alan ve gücünden dolayı “süper” olarak adlandırılan Mangkhut Tayfunu’nun yol açtığı bir altın madenindeki heyelanda en az 30 işçinin hayatını kaybetmesiyle ölenlerin sayısı 60’ı geçti.

Ölenlerin çoğunun tayfunun sebep olduğu toprak kaymalarında yaşamını yitirdiğini belirten Emniyet Müdürü Oscar Albayalde, 100 binden fazla kişinin de güvenli yerlere tahliye edildiğini kaydetti. Yaklaşık 250 bin kişinin tayfundan etkilendiği ifade edildi.

Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi, Hong Kong ile Çin’in güney vilayetleri Guangdong, Fucien ve Haynan’da etkili, bu yılın 22’nci tayfunu Mangkhut nedeniyle en üst alarm seviyesi olan kırmızı alarm uyarısı yaptı.

Medyada paylaşılan görüntülerde, fırtınanın ağaçları, kaldırımları, çatıları, pencereleri söktüğü ve insanları yerde sürüklediği, kurtarma ekiplerinin sel altında kalan bazı yerlerde botlarla kurtarma faaliyetleri yürüttüğü görüldü. Tayfunun hızı, Çin’in güney eyaletlerinde 165 kilometreyi aştı. Tayfun, balıkçılık, havayolu, demiryolu ve denizyolu ulaşımı ile eğitimi durma noktasına getirdi. Mangkhut Tayfunu nedeniyle Hong Kong, Haynan ve Guangdong’a bağlı Şıncın ile Guangcou’da çok sayıda uçak seferi iptal edildi. Ayrıca hızlı tren ve feribot seferleri durdurulurken, balıkçı tekneleri kıyılara bağlandı.

ABD'de Florence kasırgası

Mangkhut Tayfunu Güneydoğu Asya’da hayatı olumsuz etkilerken, ABD’nin doğu kıyılarını etkisi altına alan Florence Kasırgası gücünün yitirerek tropik fırtınaya dönüştü. Bununla beraber kasırganın en fazla etkili olduğu Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerinde 13 kişi öldü.

Yetkililer, sel sularının bir metreye ulaşabileceği uyarısında bulunurken iki eyalette bir milyondan fazla kişi elektriksiz kaldı. 10 milyon kişiyi etkileyebileceği belirtilen kasırganın, 170 milyar dolarlık hasara neden olabileceği belirtildi.

Kasırga mı tayfun mu?

Tayfun ve kasırga terimleri Dünya’da gün değiştirme hattı olarak tanımlanan çizgi ile Ekvator çizgisindeki konumlarına göre birbirinden ayrılıyor. Gün değiştirme hattının batısında Ekvator’un kuzeyinde kuzeybatı Pasifik’te meydana gelen şiddetli doğa olayları “tayfun”, bu hattın doğusunda ve yine Ekvator’un kuzeyinde kuzeydoğu Pasifik’teki ve kuzey Atlantik’tekiler ise “kasırga” olarak niteleniyor.

Uzmanlara göre farklı iklim ve coğrafi şartlardan ötürü Mangkhut Tayfunu çok şiddetli rüzgârlara, Florence Kasırgası ise çok şiddetli yağışlara yol açtı.

Hürriyet

Diğer Haberler

Pakistan uçuş yasağını kaldırdı

Pakistan'da iki havalimanı dışında tüm hava meydanları uluslararası uçuşlara açıldı.
01.06.2020

Mekke'de aşamalı normalleşme başlayacak

Suudi Arabistan yönetimi, önlemler kapsamında uyguladığı tedbirleri hafifletmek ve normal yaşama dönmek amacıyla pazar gününden itibaren Mekke'de uygulanacak "iki aşamalı normalleşme planını" açıkladı.
28.05.2020

AB tarımda ekolojik dönüşüme hazırlanıyor

Avrupa Birliği çevreci gıda üretimi ve biyoçeşitliliğin korunması için değişikliklere gitmeye hazırlanıyor.
28.05.2020
Kur’an’dan Cihana
Sırada >>
×
Sıradaki

Ayetlerle Günün Duası

Kur’an’dan Cihana
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin