İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:42 Güneş05:37 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:43 Yatsı22:29
Hava - Çok Bulutlu 22°C Nem %73
Türkçe
22 Zilka'de 1441 13 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Hareketsizlik yorgunluk hissini azaltmıyor aksine arttırıyor

26.11.2018    A+ | A-

Düzenli fiziksel egzersizin psikolojik sağlığımızı olumlu etkilediğine dair oldukça fazla bilimsel kanıt var. Fiziksel egzersiz bir zamanlar Time Dergisi’nin kapağında doğal ilaç olarak tanımlanmıştı.

20 dakikalık bir egzersiz; kendimizi daha iyi hissetmemize neden oluyor, stresimizi azaltıyor, enerji düzeyimizi arttırıp yorgunluğumuzu azaltıyor.

Ünlü bir tıp merkezine göre, enerjisiz hissetmenin ana nedenlerinden biri fiziksel aktivite azlığı. Bu sebeple eğer psikolojik olarak yorgunsanız ve yorgunluğunuzu azaltmak istiyorsanız egzersiz yapmanız gerekiyor. Birçok klinik çalışma egzersizin yorgunluk hissini azaltmada ilaçlardan daha etkili olduğunu göstermiş.

Depresyonda fiziksel hareket isteği azalır: Depresyona girmiş kişilerin en fazla yaşadıkları hallerden biri de kendilerini enerjisiz ve yorgun hissetmeleri. Bu kişiler evde, hareketsiz ve yalnız kalmaya meylederler. İçlerinden dışarı çıkmak gelmediğini, kollarını kıpırdatacak dermandan yoksun olduklarını söylerler.

Halbuki, bu kişilerin iyileşmek için evden çıkmaları ve hareket etmeleri gerekir. Bu durum aküsü bitmiş arabaya benzer. Nasıl arabanın aküsü biterse ve arabayı iterseniz akü dolarsa, depresyondaki kişi de harekete geçerse enerji seviyesi yükselir. Psikolojik yorgunluklarda daha fazla hareketsizlik yorgunluğu azaltmaz aksine arttırır.

Enerji yönetimi programları: Günümüzde şirketlerde üst düzey yöneticilerine yönelik enerji yönetimi programları uygulanıyor. Buradaki enerjiden kasıt, uzun süreli, iyi bir performansla çalışabilmektir.

Bu programların arkasındaki rasyonel şöyle: Üst düzey performans gösteren sporcular nasıl performanslarını arttıracak antrenmanlar yapıyorsa; üst düzey bir yönetim sürecini uzun süreli götürebilecek şekilde enerji sahibi olmak için de bedenen ve ruhsal olarak eğitilmek gerekir.
İşleriniz yoğun ve siz bu işleri uzun süreli yürütebilecek psikolojik ve beden dayanıklılığına sahip değilseniz oyundan düşersiniz. Bu sebeple teknik becerilerin yanında enerji düzeyinizi de yönetmeniz gerekir.

Üst düzey performans için manevi, psikolojik ve bedensel iyilik gerekir: İşleri yürütebilmek için gerekli enerjinin üç boyutu vardır. Bunlar; manevi, psikolojik ve fiziksel boyutlardır.

Manevi boyut yapılan işin anlamlandırılması meselesidir. Kişi hayatını anlamlandırmışsa, yaptığı işi de bu anlamın içinde tutabiliyorsa daha etkili ve uzun süreli çalışabilir.

Psikolojik boyut iş süreçlerinde oluşan duyguları yönetebilmek ve duygusal dayanıklılık meselesidir. Kişi duygularını dengeli tutabildiği sürece çalışma hayatını iyi bir performansta sürdürebilir.

Fiziksel boyut ise bedenin iyi ve güçlü halde tutulmasıdır. Fiziksel çalışmada beslenme ve hareketlilik üzerine odaklanılır. Kişilere hem iş yerinde çalışırken hem de iş dışı zamanlarda fiziksel egzersiz yapma becerisi kazandırılmaya çalışılır.

Örneğin uzun süre olduğu yerde oturanlara her 30-45 dakikada küçük hareketler ve germe hareketleri, her 90-120 dakikada ise yerinden kalkıp yürümek gibi daha büyük hareketlilikler yapmak öğretilir.

Psikiyatrist Medaim Yanık

Diğer Haberler

Isparta gülden sonra lavanta ile anılıyor

Türkiye’de lavanta üretiminin yüzde 90’ını karşılayan Isparta Keçiborlu’ya bağlı Kuyucak köyü, hasat dönemi mor manzarasıyla 1 milyon ziyaretçi çekiyor.
13.07.2020

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat

Uzmanı uyardı: Vaka sayıları arttı, kesinlikle tüketmeyin
10.07.2020

Obezitenin Sebepleri ve Çözüm Önerileri

"Paketli ürünleri hayatımızdan çıkaralım"
10.07.2020

Bilimsel olarak kanıtlandı: Hayvanlar depremi önceden seziyor

Deprem bölgesinde aylarca izlenen 6 inek, 5 koyun ve 2 köpeğin davranışlarında bariz değişiklikler saptandı.
10.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Dünya Turu

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin