İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Parçalı Bulutlu 19°C Nem %77
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Çocuklarınızı ev kazalarından koruyun

Çocuklarınızı ev kazalarından koruyun

07.03.2019

Düşme, boğulma, tıkanma, sudan haşlanma, ateşle yanma, zehirlenme, temizlik maddeleri içme, ilaç zehirlenmeleri... Tüm bunlar, evimizde çocuklarımız için ölümle bile sonuçlanabilecek kazaların nedenleri...

Sağlık Bakanlığı'nın istatistiklerine göre; evde kaza sonucu ölümler, ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer alıyor.

Ev kazalarında hayatını kaybedenlerin yaş ortalaması ise 1 ile 4. Ülkemizde yılda yaklaşık 6 milyon kişi ev kazalarına maruz kalıyor. Bu kazalarda 3-4 bin kişi yaşamını yitiriyor. Özellikle çocuklarımızın enerjileri ve merakları, onları ne yazık ki bu risklerle karşı karşıya getiriyor.

Kimi zaman çekmecelerdeki bıçaklar, kimi zaman evin her yerindeki elektrik prizleri, kimi zaman da oyuncakları; onlar için büyük tehlike oluşturuyor. Kazalar en çok, anne ve babaların dikkatlerinin dağınık olduğu sabah ve algılarının düşük olduğu akşam saatlerinde meydana geliyor.

Evde en tehlikeli yerler ise mutfak, banyo ve bahçe. Peki bu kazalar nasıl önlenir?

İşte, çocukları bekleyen tehlikelere karşı alınabilecek önlemler...

Çocuğunuz yemek yerken mutlaka yanında olun, yiyecek ve içeceklerini sıcak olarak vermeyin

Elektrik prizlerini, özel kapaklarla kapatın.

Mutfaklar çocuklar için tehlikelerle doludur; mümkünse tek başına mutfağa sokmayın.

Temizlik malzemelerini, kibrit, çakmak gibi gereçleri çocukların erişemeyeceği yerlerde tutun. İlaçları, kilitli dolaplarda saklayın.

Halılar çocukların kayıp düşmesine neden olabilir. Halı kaydırmaz kullanın.

Çocuğunuzu arabada kucağa almayın. Kazaların birçoğu bu şekilde verilen tavizlerden oluşuyor. Bir çocuk için araçta en güvenli yer arka koltuktur. Ayrıca çocuklar, 11 yaşına kadar arka koltukta oturmalıdır.

Bebeğin boynuna emzik, kolye asmayın. Bir anlık dalgınlık, istemediğiniz kazaları doğurabilir.

Oynadığı oyuncakların yaş grubuna uygun olmasına özen gösterin.

Çocuk karyolasının evdeki yerine dikkat edin; pencere ve klima önü gibi yerleri tercih etmeyin.

Dış kapınızı daima kilitli tutun.

Balkon kapısına çocuk güvenlik kilidi koyun. Çocukların kesinlikle balkona yalnız başına çıkmasına izin vermeyin.

Çocuğunuzu banyo yaptırırken suyun sıcaklığını kontrol edin.

Evinizdeki keskin köşe ve kenarları koruyucu ile kapatın.

Sabah

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Hadisler Deryası
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Hadisler Deryası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin