İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Açık 29°C Nem %42
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Ekolojik poşetler gerçekten ekolojik mi?

Ekolojik poşetler gerçekten ekolojik mi?

01.05.2019

Doğada çözüleceği belirtilen ekolojik poşetlerin 3 yıl süre sonra bile hala sağlam şekilde malzeme taşıyabildiği ve kolay kolay çözülmediği ortaya çıktı.

Çözülebilir ekolojik poşetler üzerinde yapılan bir araştırma doğanın etkilerine maruz kalan 3 yıllık torbaların dahi hala tekparça halinde kalabildiğini gösteriyor. Kompost ve biyoçözülür olmak üzere iki tür ekolojik torbanın test edildiği araştırmada deniz, hava ve toprağın uzun süreli etkilerine maruz bırakılan ürünlerin tam olarak doğada çözülüp yok olmadığı görüldü.

Ekolojik tür poşetler içerisinde yalnızca kompost olabilen tür poşetin deniz suyunda 3 ay sonra tamamen yok olduğu gözlemlendi. Ancak aynı poşet toprakta gömülü halde bırakıldığında çözülmesi 27 ay sürdü. Diğer ortamlarda kalan torbaların üç yıl sonra bile ilk günkü gibi malzeme taşımak için kullanılabilir durumda olduğu tespit edildi.

Doğada çözüldüğü iddia edilen bu tür torbalara ne kadar güvenilebilir?' sorusuna ilişkin araştırmaların devam edeceği duyuruldu.

Dünyada her yıl milyarlarca tek kullanımlık plastik üretiliyor ve bunların çoğunluğu hali hazırda ekolojik değil. Ekolojik olanların da kolay kolay doğada çözülmediği anlaşılıyor. Son olarak Avrupa Birliği 2021 yılından itibaren tek kullanımlık plastik ürünlerin yasaklanması yönünde karar almıştı.

Euronews

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Kıssadan Hisse

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin