İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:36 Güneş05:33 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:33
Hava - Çok Bulutlu 24°C Nem %64
Türkçe
17 Zilka'de 1441 8 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

Uykusuzluğun sebep olduğu rahatsızlıklar

09.09.2019    A+ | A-

Uyku sorunları olanların ömürleri azalıyor. Kötü uyku ömrü kısaltıyor. Kısa ve kalitesiz bir uyku yaşamın süresini de kalitesini de altüst ediyor. Uykumuz törpülenip parçalandıkça, bölünüp hırpalandıkça yaşam süremiz kısalıyor. Bu çok net ve açık bir bilgi. Günde 7-9 saat süreli bir uyku ise en ideali.

Uyku ve kaza

Uyku süre ve kalitesinde ufak bir değişiklik iş, ev ve trafik kazalarını tetikliyor. Neticede sadece “uykusuz kalan kişi”nin kendi zarar görmüyor, çevresindekilere de zarar veriyor. Trafik kazalarında en çok kayıp uykusuzluk neticesinde gelişen kazalarda yaşanıyor. Her yıl yüzlerce insanımız uyku sorunlarının yol açtığı trafik kazaları ile sakatlanıyor veya yaşamını yitiriyor.

Uyku ve kanser

Uyku sorunlularının herhangi bir kansere yakalanma riskleri mışıl mışıl uyuyanlara oranla çok daha yüksek. Nedeni net: Uykusuzluk kanserle mücadelede önemli görevler üstlenen “doğal katil hücreleri”nin sayısını da iş yapma yeteneklerini de azaltıyor. Sorun açık: Uyku problemi olan kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanserinin daha sık olduğu anlaşılıyor.

Uyku ve damar

Uyku sorununuz varsa kalp-damar hastası olma ihtimaliniz hatta inme-felç geçirme ya da koroner ve serebral arterlerinizi pıhtı ve plaklarla tıkayıp kalp ve beyin krizi geçirme şanssızlığınız çok yüksek bir olasılık. Bu kötü neticelerin en önemli nedenleri ise uykusuzların hipertansiyon, diyabet, obezite ve damar hasarına daha kolay paçalarını kaptırmaları.

Uyku ve diyabet

Eğer yeterli ve kaliteli bir uykunuz yoksa tip 2 diyabete yakalanma olasılığınız daha yüksek. Uykusuzların insülin direnci, reaktif hipoglisemi gibi problemlere daha sık yakalandıkları kesin. Uyku sorunlarının mevcut bir diyabetin ayarını da güçlendirdiği biliniyor. Kısacası uyku kaybı hipertansiyon için değil, Tip 2 diyabet hastalığı için de önemli provokatör.

Uyku ve kilo

Uykusuzların metabolik yapılanları da altüst oluyor. Açlık atakları, gece yemeleri, kortizol, adrenalin, noradrenalin banyoları insülin patlamaları ile sonuçlanıyor, neticede de kilo sorunu ve obezite kapı komşunuz olabiliyor. Uyku kaybı kilo yaparken, gelişen obezitede uyku apnesi ve horlama nedeniyle uyku kalitesi iyice bozuluyor.

Hürriyet / Osman Müftüoğlu

 

Diğer Haberler

Şiveli müze

Bartın'da 2 yıl önce kent müzesine çevrilen 1885'ten kalma 3 katlı bina hem göze hitap hem kulağa hitap ediyor.
08.07.2020

Covid-19 çocuğunuzun psikolojisini etkiliyor

Çocuklar 'sağlık' kavramını anlayamayacak kadar küçük olsalar bile hayatlarındaki değişikliklerin farkında. Daha önce sabah evden çıkan, akşam eve gelen ebeveynler, pandemi sürecinde çocuklarıyla daha çok vakit geçirmeye başladı. Bu olumlu bir değişim olsa da çocuklar için anormal ve kafa karıştırıcı bir durum. Üstelik çocuklar, kendileriyle ilgilenen yetişkinlerin duygularını kolaylıkla sezebiliyor.
08.07.2020

Pandemi döneminde bisiklete olan ilgi arttı

Artış yüzde 80’i buluyor.
08.07.2020

D Vitamini ve Selenyum Düzeylerimiz Covid-19 Üzerinde Etkili Mi?

Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri birçok vitamin ve mineral de hastalığa karşı koruyucu olduğu veya tedaviyi kolaylaştırdığı düşüncesiyle gündeme geldi.
08.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

İki Dakika

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin