İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:34 Güneş05:32 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:46 Yatsı22:35
Hava - Az Bulutlu 25°C Nem %83
Türkçe
15 Zilka'de 1441 6 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Ekran başından kalkmayan çocuklar otizm belirtisi veriyor

14.10.2019

Çocuğunuza anı kurtarmak için verdiğiniz telefon ondan neleri çalıyor? Çocuğunuz hayatın hangi alanlarını kaçırıyor, hiç düşündünüz mü?

Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz, otizmli doğmayan ancak otistik belirtiler göstermeye başlayan çocuklarla ilgili bilgiler veriyor…

Özellikle 0-3 yaş; hareket duyu dediğimiz gelişimsel bir dönemdir. Bu dönemde çocuğun hoplaması, zıplaması, koşması, farklı keşifler yapması, toprağı ellemesi, çimlerde yuvarlanması, kısacası dünyayı keşfetmek için motor becerilerini kullanması gereklidir.

Bu şekilde doğal uyaranları alan çocuk, bu uyaranları içselleştirir ve beden-benlik algısını besleyerek kendini keşfeder. Ama maalesef tam bu dönemde çocukların hayatında bunlar olması gerekirken, bunların yerini tablet, telefon, televizyon alıyor. Haliyle çocuğun doğal yaşaması gereken döngü kırılmakta, sekteye uğramakta ya da yaşanmadan geçmektedir.


Aynı şekilde bu konuda araştırmalarını yürüten Dr. Garry Small "Henüz bu teknolojilerin nörolojik etkilerini tam olarak bilmiyoruz. Bildiğimiz şey, çocukların bu teknolojilerin karşısına geçtiğinde sessizleştikleri ve fiziksel faaliyetlerinde azalma olduğu" diyor.


* Titiz anneler, depresyon sürecindeki anneler ya da farkındalığı zayıf anneler ve bakıcılar; ev temizliği yaparken, yemek pişirirken çocuğunu televizyon önüne oturtuyor ya da eline tableti veriyor. Bu şekilde işlerini rahatça yapabilen ebeveyn; çocuğun sessizce, saatlerce ekrana kilitlenmesinin ne denli olumsuz sonuçlar getireceğini bilmeden günlerce bunu devam ettiriyor. Ancak bir gün gelir ki çocuğunda diğer akranlarına göre farklılıklar görmeye başlar. Neler mi bunlar?
* İsmi ile seslendiğinde bakmaz. Göz kontağı yok denecek kadar azdır.
* Amaçsız koşmalar, hareketlilik, söz dinlememe halleri göserir ya da tam tersi aşırı şekilde hareketsizdir ve yatmaya meyillidir.
* Merdiven inerken çıkarken tedirginlikler yaşar.
* Konuşması gecikmiştir.
* Aşırı inatçı davranışlar gösterir.
* Komutları sınırlı seviyede alır.
* Parka gittiğinde çocuklarla ilgilenmez ya da park dışı yerdeki çer çöpü karıştırır.
* Telefon olmadan yemek yedirilemez. Ya da çok çok seçici yemek sorunları gösterir.
* Heyecanlandığında, kızdığında farklı vücut hareketleri yapar.


Uyaran eksikliği, bu belirtileriyle otizmle benzerlik gösterir. Bu noktada uzmanın yanlış teşhisi ya da yönlendirmesi ayrıca zaman kaybına neden olur. Aslında uyaran eksikliği olan bir çocuğun otizm eğitimi alması belki de gelişiminde daha da kalıcı hasarlar bırakmasına neden olacaktır. Bu nedenle uyaran eksikliği ve otizm arasındaki ince çizgi fark edilerek bu soruna yönelik duyu ve oyun terapileri, aile eğitimleri; tedavi sürecinin daha kısa sürede tamamlanmasına neden olabilir.

Ebeveynlerin çocuklarına tablet ve telefon vermesi onları sessiz bir dünyaya itiyor, gelişimleri gecikiyor. Bırakın doğada oynasınlar.

Sabah

 

Diğer Haberler

Haydi çocuklar online yaz okuluna

Server Gençlik tarafından Türkiye’nin 81 ilindeki gönüllüler tarafından ücretsiz olarak hayata geçirilen proje, çocukların kişisel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor.
03.07.2020

Kaçkarlar yaylalarıyla ilgili görüyor

Türkiye'nin 3 bin 937 metreyle en yüksek dağları arasında yer alan Kaçkarlar'da bulunan yaylalar, havaların ısınmasıyla misafirlerini ağırlamaya başladı.
03.07.2020

Ekolojik köprü açıldı

İzmir-Çeşme Otoyolu'nda yaban hayvanlarını korumak ve yaban hayatı kaynaklı trafik kazalarının önüne geçmek için planlanan 3 ekolojik köprüden biri tamamlandı.
02.07.2020

Trakya ayçiçeği tarlalarıyla sarıya boyandı

Türkiye'nin ayçiçeği ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Trakya'da, tohumların çiçek açmasıyla tarlalar sarıya büründü.
29.06.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Güne Merhaba

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin