İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:34 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Açık 20°C Nem %68
Türkçe
18 Zilka'de 1441 9 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

Soğuk algınlığı ve gribi karıştırmayın

16.10.2019    A+ | A-

Soğuk algınlığı ve grip farklı virüslerden kaynaklansa da, genellikle karıştırılıyor. Oysa ikisi birbirinden çok farklı. Öyleyse, bir kişinin grip veya soğuk algınlığı olup olmadığını nasıl anlarız?

Havaların soğumasıyla baş gösteren soğuk algınlığı ve grip sıklıkla birbirine karıştırılan hastalıklardan. Oysa grip, influenza virüslerinin yol açtığı bir viral solunum yolu hastalığıdır. Soğuk algınlığının gripten en önemli farkı ise, daha hafif semptomlar gösteriyor olması. Yani grip olduğunuzda işinize dahi gidemezken, soğuk algınlığı yaşadığınızda hayatınıza devam edebilirsiniz.

Kış aylarında daha sık görülüyor

Soğuk algınlığı, genellikle vücut direncimiz düştüğünde görülür. Hasta kişilerin kapalı ortamda öksürmesi ve hapşırmasıyla birlikte o mikropları solunum yoluyla teneffüs eden kişilere hastalık bulaşır. Soğuk algınlığı, en sık olarak rinovirüs adlı virüsün neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonudur.

Yılın herhangi bir zamanında görülebileceği gibi kış aylarında daha sık görülür. Bunun nedeni, soğuğa sebep olan virüslerin çoğunun düşük nemde gelişmesidir. Soğuk algınlığı viral bir enfeksiyon olduğu için antibiyotik tedavisi önerilmez. İstirahat ve iyi beslenmeyle kısa sürede atlatılabilir. Eğer burun tıkanıklığı ve akıntısı, öksürük varsa doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Ama soğuk algınlığınız istirahate rağmen geçmeyip uzadıysa o zaman doktorunuza danışarak antibiyotik kullanımınız söz konusu olabilir.

Grip, bronşit veya zatüreye yol açabilir

Grip, soğuk algınlığına göre ağır seyreden, yüksek ateşe sebep olabilen tehlikeli viral bir hastalıktır. Yılın herhangi bir zamanında görülebilen soğuk algınlığının aksine, grip genellikle mevsimseldir. Grip mevsimi genellikle sonbahardan ilkbahara kadar sürer ve kış aylarında zirveye ulaşır.

İnfluenza virüslerinin yol açtığı bir viral solunum yolu hastalığı olan grip, kış aylarında belli dönemlerde salgınlara sebep olabilir. Genellikle pek çok kişi grip olduğunda 'Nasıl olsa birkaç günde geçer' düşüncesiyle doktora dahi başvurmaz. Ancak grip, özellikle çocuklarda ve kronik hastalığı olanlarda; bronşit, sinüzit, zatürre gibi komplikasyonlara yol açabilir. Gribin soğuk algınlığından en önemli farkı yüksek ateşi beraberinde getirmesidir. Bu belirtilere kuru öksürük, baş ağrısı, yorgunluk, burun akıntısı ve kas ağrıları da eşlik edebilir.

Sabah

Diğer Haberler

Şiveli müze

Bartın'da 2 yıl önce kent müzesine çevrilen 1885'ten kalma 3 katlı bina hem göze hitap hem kulağa hitap ediyor.
08.07.2020

Covid-19 çocuğunuzun psikolojisini etkiliyor

Çocuklar 'sağlık' kavramını anlayamayacak kadar küçük olsalar bile hayatlarındaki değişikliklerin farkında.
08.07.2020

Bisiklete olan ilgi arttı

Artış yüzde 80’i buluyor.
08.07.2020

Sıcak çarpmasına dikkat edin!

Halk arasında güneş çarpması olarak adlandırılan hipertermi, vücudun ısısını ayarlayan mekanizmanın çalışmamasıyla birlikte ortaya çıkan ve tehlikeli olabilecek şekilde vücut ısısının yükselmesi olarak tanımlanıyor.
07.07.2020
Hadisler Deryası
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Hadisler Deryası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin