İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle12:53 İkindi15:44 Akşam18:12 Yatsı19:32 İmsak05:58 Güneş07:23 İşrak08:03
Hava - Çok Bulutlu 16°C Nem %59
Türkçe
22 Rebi'ül-evvel 1443 28 Ekim 2021 Perşembe
Giriş Yap

Sıcak hava kalp riskini artırıyor

02.07.2021    |

Yaz aylarında vücudun ısı dengesinin bozulmasıyla kalbin iş yükünün arttığı ve özellikle kalp hastaları ile kronik hastalıkları olanların ciddi problemler yaşayabileceğine dikkat çekildi.

"Sıcak havalarda stres ve anksiyete düzeyi yükselir. Vücut kendini dengelemek için terlemeye başlar ve vücutta su, mineral kaybı yaşanır. Bu durum kanın pıhtılaşmasına ve kalbin iş yükünün artmasına neden olur. Ve maalesef kalp krizi riski artar.” 

Kronik hastalığı olanların 30 derecenin üzerindeki nemli hava şartlarında evde kalması gerektiğini belirten Dr. Muhammed Keskin, “Hastanın ilaç tedavisi gözden geçirilmeli, acil durumlarda nasıl hareket edileceği konuşulmalı. Bol sıvı tüketmeleri, direkt güneş ışığına maruz kalmamaları, aşırı egzersizden kaçınmaları gerekir” dedi.

Hürriyet'te yer alan haberde diğer tavsiyeler ise şöyle:

Klimayı doğru kullanın: Bakımları yapılmamış ve filtresi temizlenmemiş klimalar hastalıkların yayılmasını kolaylaştırabilir.

Spor saatlerine ve ağır spora dikkat: Güneş tepedeyken (10.00-16.00 arası) egzersiz yapmaktan kaçının. Ağır egzersizlerden (kalp ritmini bozacak) uzak durun.

Su ve madensuyu için: Her gün 2-2,5 litre su tüketin. Gazlı içecekler yerine limonata, ayran gibi ev yapımı içecekleri tercih edin. Elektrolit kaybını önlemek için ise madensuyu, mineralli su tüketmeye çalışın.

Yağlı yiyeceklerden uzak durun: Lif bakımından zengin yiyecekler ve taze sebze ile beslenin. Isı ve nem enfeksiyon riski taşıdığından meyve ve sebzeleri iyi muhafaza edin, yıkamadan yemeyin. Günlük yağlarınızı badem, ceviz ve fındık gibi doğal kaynaklardan alın. Yemek ve salatalarınızda zeytinyağı tüketmeye çalışın.

­

 

Canlı Yayın
İpucu
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
İpucu
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin