İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle12:53 İkindi15:44 Akşam18:12 Yatsı19:32 İmsak05:58 Güneş07:23 İşrak08:03
Hava - Çok Bulutlu 16°C Nem %55
Türkçe
22 Rebi'ül-evvel 1443 28 Ekim 2021 Perşembe
Giriş Yap

Güney Kore’den Türkiye’ye 120 bin fidan desteği

14.08.2021    |

22 yıldır faaliyetlerini devam ettiren Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), tarafından başlatılan "fidan bağışı" kampanyasına yurt içi ve yurt dışından kısa sürede yüzbinlerce katılım sağlandı.

Yurt içinden bağışlar devam ederken ilginç bir gelişme yaşandı. Güney Kore’den kampanyaya yoğun bir destek geldi.

Türkiye ile Güney Kore voleybol milli takımları 4 Ağustos 2021 Çarşamba günü çeyrek finalde karşılaştı. Daha önce Türkiye’de forma giyen Güney Kore Voleybol Milli Takımı Kaptanı Kim Yeon-koung, Güney Kore Milli Takımı adına Türkiye’ye fidan bağışı yapma çağrısında bulundu. Bu çağrı kısa sürede ülkede gündem oldu.

Binlerce Koreli, bir günde onbinlerce fidan bağışladı

Koreli doğaseverlerin fidan bağışındaki tercihi, teknik altyapısıyla uluslararası fidan bağışı kabul edebilen ÇEKUD’un www.dikiliagacimvar.com sitesi oldu. Koreliler, bağış yaptıklarında kendilerine gönderilen bağış sertifikalarını sosyal medya hesaplarından paylaşarak diğer Koreli doğaseverleri kampanyaya katılmaya davet etti. Böylelikle bir günde binlerce Koreli, onbinlerce fidan bağışında bulundu.

“Emanet ettiğiniz fidanları köklü dostluğumuz gibi koruyacağız”

ÇEKUD ayrıca fidan bağışı çağrısında bulunan Kore Voleybol Takım Kaptanı Kim Yeon-koung’un şahsında Güney Kore Voleybol Takımı’na da Korece mesaj ulaştırdı. ÇEKUD’un mesajında, “Sayın Kim Yeon-koung, Türkiye’de yanan ormanlar için Kore Voleybol Takımı olarak göstermiş olduğunuz hassasiyet sebebiyle takımınıza ithafen adınıza 100 adet fidan hediye edilmiştir. Katkılarınız için şükranlarımızı sunarız” denildi.

ÇEKUD, fidan bağışında bulunan Korelilere hitaben, sosyal medya üzerinden İngilizce ve Korece teşekkür mesajı da yayınladı. Mesajda, “Değerli Koreli dostlar, yanımızda durarak ve cömertçe binlerce fidan bağışlayarak desteğinizi gösterdiniz. Katkılarınız için sizlere yürekten teşekkürlerimizi sunarız. Bizlere emanet ettiğiniz fidanları, köklü dostluğumuz gibi korumak ve beslemek niyetindeyiz. Nezaketinize bir kez daha minnettarız” denildi.

Bir haftada Kore’den 120 binden fazla fidan bağışı

Fidan bağışları için yapılan teşekkür mesajı sosyal medyada Koreliler tarafından onbinlerce kez paylaşıldı. Sosyal medyadaki paylaşımların ve haberlerin etkisiyle www.dikiliagacimvar.com sitesine bir hafta içinde Kore’den onbinlerce ayrı hesaptan 120 bini aşkın fidan bağışında bunuldu. Koreli doğaseverlerin fidan bağışları halen devam ediyor.  

ÇEKUD tarafından yapılan açıklamada, “Ormanlarımızı yeniden yeşertmek için başlattığımız fidan kampanyamıza Koreli dostlarımızın yoğun teveccühüyle iki ülke arasındaki dostluk taze fidanlarla yeniden yeşerdi. Koreli dostlarımızın bu kadirşinaslığı üzerine biz de ÇEKUD olarak Türkiye-Güney Kore Dostluk Ormanı kurma kararı aldık. Dostluğumuz, özenle dikeceğimiz fidanların ağaca dönüşmesiyle kökleşecek. Diğer taraftan, biliyor ve inanıyoruz ki, içinde yaşadığımız evrendeki her varlığın bir yaradılış amacı, bir gayesi, bir de hak alanı var. İnsan dışındaki varlıkların insanlar üzerinde hakları olduğunu fark etmeliyiz. Bizler, evrendeki varlıkların belli bir kural içinde birbiriyle uyumlu şekilde hayatını devam ettirdiğinin bilincindeyiz. İnsanoğlu hırs ve hatalarıyla doğadaki bu uyumu kesintiye uğratmamalı. Kendisine bilinç ve akıl bahşedilmiş olan insanın, doğayı tahrip etmek bir yana, doğadaki mükemmel düzenin sürdürülebilirliğini sağlamak için yeni mesuliyetler, yeni görevler üstlenmesi gerektiğine inanıyoruz.” denildi.

Daha önce Sofrada Sıfır Artık, karbon ayak izini ölçen Karbonmetre ve sertifikalı online fidan bağış sistemi www.dikiliagacimvar.com’u hayata geçiren ÇEKUD, Türkiye’nin 81 ilinde aynı anda fidan dikme rekorunu elinde bulunduran ve Türkiye’de milyonlarca fidanı toprakla buluşturan sivil toplum kuruluşu olarak tanınıyor.  

­

 

Canlı Yayın
Dostluk ve Kardeşlik
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Dostluk ve Kardeşlik
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin