İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle12:53 İkindi15:44 Akşam18:12 Yatsı19:32 İmsak05:58 Güneş07:23 İşrak08:03
Hava - Çok Bulutlu 16°C Nem %59
Türkçe
22 Rebi'ül-evvel 1443 28 Ekim 2021 Perşembe
Giriş Yap

Sağlıklı beyin için düzenli egzersiz

26.08.2021    |

Yapılan bir araştırmada; egzersiz yapanların beyinlerindeki sinir bağlantılarını yeniden düzenleme ve yapılandırma konusunda daha fazla başarı elde ettiği görüldü. Yani egzersiz yapanlar bilgiyi daha iyi öğrenebiliyor, aklında tutabiliyor ve yeni bir durumda mantıklı şekilde kullanabiliyor.

Düzenli egzersiz fiziksel sağlığın yanında zihinsel sağlığın korunmasında ve iyileştirilmesinde de son derece önemli. Egzersizin dikkat, öğrenme ve hafıza gibi bilişsel işlevlerin temel yönlerini iyileştirdiği ve koruduğu uzun zamandır biliniyor. Ayrıca sağlıklı yaşlı erişkinlerde Alzheimer hastalığı riskini de azaltıyor.

Egzersizin etkilerine duyarlı, iyi bağlantılı bir beyin aktivitesi merkezi olan medial temporal lobda bulunan hipokampus; öğrenme ve hafızanın yeri olarak kabul edilir. Yapılan geniş çaplı bir araştırma ile sağlıklı yaşlı yetişkinlerde egzersizin medial temporal lob içindeki sinir bağlantıları üzerindeki etkileri değerlendirildi.

­

 

 

Canlı Yayın
İpucu
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
İpucu
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin