İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle12:53 İkindi15:44 Akşam18:12 Yatsı19:32 İmsak05:58 Güneş07:23 İşrak08:03
Hava - Çok Bulutlu 16°C Nem %63
Türkçe
22 Rebi'ül-evvel 1443 28 Ekim 2021 Perşembe
Giriş Yap

Siyez bulgurlu ekşili pilav tarifi

06.09.2021    |

Siyez mamulleriyle elde edilen lezzetli tarifleri paylaşmaya devam ediyoruz. Siyez unuyla yapılan kandil simidi ve kurabiyeden sonra bu kez siyez bulgurlu yöresel bir tarifi paylaşalım: Ekşili pilav.

Siyez buğdayı on bin yılı aşkındır Anadolu topraklarında özünü muhafaza etmiş nadide bir buğday türü. Hititlerin “Ziz” ismini verdiği, Kastamonu’da siyez, Bolu ve Bilecik’te iza, Karabük'te kaplıca, Sinop'ta çatal siyez, Çanakkale yöresinde ise gapçık diye anılan, dünya üzerinde bütün buğdayların atalarından olan siyez buğdayı, zengin Anadolu mutfağında kah bulgur kah gevrek haline bürünüyor, birbirinden lezzetli tariflerle karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri olan Kastamonu yöresine ait “ekşili pilav” tarifini sizlerle paylaşıyoruz:

Malzemeler:

2 su bardağı siyez bulguru

5 su bardağı su

1 demet maydanoz

1 demet dereotu

1 demet taze nane

3 orta boy kuru soğan

2 çorba kaşığı domates salçası

1/2 çay bardağı soğuk sıkım zeytinyağı

2 çorba kaşığı yayık tereyağı

3 su bardağı ekşi ayran veya 2 kase torba yoğurdu

Tuz, karabiber, pul biber

 Mevsimine göre:

1 bağ taze ebegümeci

5-6 adet taze asma yaprağı

1 demet taze ısırgan otu

Yapılışı:

Siyez bulguru dikkatlice yabani tohumlardan ve samanlardan ayıklanır. Yıkandıktan sonra ılık suya ıslatılır.

Bulgur suyuyla beraber tencereye katılır. Salça ve yağ da eklenerek karıştırılır. Tencereye kaynar su ilave edilerek 5 su bardağına tamamlanır. Tencerenin kapağı kapatılır.

Bu sırada tüm yeşillikleri yıkanır, elle küçük parçalara ayrılır. Pilav suyunu çektiğinde üzeri yeşilliklerle kaplanır, arzu edilirse karıştırılır. Asma yaprağı gibi yeşillikler diri kalmaması için pilava daha erken de eklenebilir. Yeşillikler eklendikten sonra bir taşım kaynatılır, tuz ve arzu edilen baharatlar eklenir. Arzuya göre ekşi ayran yahut torba yoğurdu (yöresel bir süzme yoğurt) ilave edilir. Bir taşım daha kaynatılıp ocaktan alınır. Soğanlar yemeklik doğranır, tereyağında hafif pembeleşene kadar kavrulur. Ocaktan alınan ekşili pilav, üzerine kavrulmuş soğan ve pul biber gezdirilerek servis edilir.

Afiyet olsun.

 

­

 

Canlı Yayın
Aile Rehberi
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Aile Rehberi
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin