İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:36 İmsak03:28 Güneş05:27 İşrak06:10 Öğle13:11 İkindi17:12 Akşam20:46
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 26°C Nem %53
Türkçe
30 Zilka'de 1443 28 Haziran 2022 Salı
Giriş Yap

Kemik erimesi nedir, nasıl korunulur?

Özel Haber
Özel Haber
25.05.2022    |

Kemik erimesi, vücudumuz çok fazla kemik kaybettiğinde, çok az kemik oluştuğunda veya her ikisinde meydana gelen bir hastalıktır.

Osteoporoz olarak ifade edilen kemik erimesi durumu, kemiği zayıflatır ve kemiklerin kırılma riskini artırır.

Osteoporoz, tam anlamıyla bir sünger gibi sıkıştırılabilir anormal gözenekli kemiklere yol açar. İskeletin bu bozukluğu kemiği zayıflatır ve kemiklerde sık kırıklara neden olur. Normal kemik yapısı; kemiğe gücünü veren protein, kollajen, ve kalsiyumdan oluşur.Osteoporozdan etkilenen kemikler küçük bir yaralanmayla bile kırılabilirler. 

Osteoporoz ile ilgili kırıklar iskelet sisteminin her kemiğinde meydana gelmesine rağmen, omurga, kalça, kaburga ve bileklerde osteoporozdan kaynaklanan kemik kırıkları daha fazla görülmektedir.

Kemik erimesin belirtileri;

Sırt ağrısı

Bel ve boyun ağrısı

Boy kısalması

Öne eğik ve kambur duruş

Yaygın kemik ağrıları kemiklerde hassasiyet olarak sıralanmaktadır. 

Kemik erimesinin nedenleri ve görülme yaşı ile ilgili AKRA’ya değerlendirmede bulunan Dr. Zülfü Kılıç; “Bazı insanlarda çok dramatik ve hızlı, bazılarında ise yavaş seyrediyor. Gençliğinde insan kalsiyum depolarını doldurmuşsa eğer, bu insanda kemik erimesi daha zayıf ve yavaş olur ki beslenmesine dikkat ediyorsa halen yaşlılığında da kalsiyum almaya da devam ediyorsa ve hareket de varsa, aktivite de varsa osteoporoz rahatsız etmeyecek düzeyde daha zayıf ve yavaş seyrediyor. 

Tüm bunların da ötesinde kemikler yaşlılıktan önce zaten erimeye başlıyor ve bu bir doğal seyirdir, fakat erimedeki derece çok önemlidir. Eğer belli bir standardın üstünde erimeye başlarsa en küçük bir travmada kırılmalar ile karşı karşıya kalıyoruz. Diğer taraftan, özellikle bayanlar daha çok kemik erimesi yaşıyor. Bayanlarda hormonel kesintinin ardından kemik erimesi başlar. Buna postmenepozal denir yani menopoz sonrası meydana gelen kemik erimesi.” 

Kemik erimesini önlemenin yolları;

Hemen her sağlık sorununu önlemenin şartlarından kabul edilen yaşam tarzına yönelik birtakım değişiklikler, kemik erimesini önlemede de öne çıkıyor. Kişi sigara kullanıyorsa sigaranın bırakılması, düzenli vücut egzersizi veya düzenli bir diyet listesi kemik erimesini önleme yollarından başlıcaları olarak sıralanıyor. Kemik yapısını ve direncini artırmak için; protein, kalsiyum ve D vitamini gibi destekler de vücut direnci için önemli bir etkendir.

“Kemik erimesinden korunmak için değişim lazım” diyen Dr. Kılıç, AKRA’ya yaptığı değerlendirmede;

“Hanımlar evde genelde oturuyorlar. Yaşadıkları problemler var; obezite, kemik erimesi, dizlerde, kalçalarda kireçlenme gibi ciddi sağlık problemleri. Bu ciddi sağlık problemlerini aşabilmek için bir takım değişikliklerin, bir takım atılımların yapılması gerekiyor. Eğer bunlar yapılmayacak olursa, sadece ilaçlardan medet beklemek yanlış olacaktır. İlaçlar bir yere kadar fakat biz kendi yaşamamızı düzenleyecek olursak, yürüyüş, egzersiz gibi hayatımızda bir takım değişiklikler yapacak olursak bu hayatımızı daha uzun süre ve sağlıklı bir şekilde geçirebiliriz, önemli olan sağlıklı bir yaşam sürmektir. Uzun süre yaşamaktan kasıt, yatalak veya sürünerek değil sağlıklı ve temiz bir ömür sürmeye çalışmak. Bunlar önemli noktalardandır.” dedi.

­

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Gurbet Sohbetleri
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Gurbet Sohbetleri
Gurbet Sohbetleri Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close