İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:41 Güneş05:36 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:44 Yatsı22:30
Hava - Az Bulutlu 23°C Nem %78
Türkçe
21 Zilka'de 1441 12 Temmuz 2020 Pazar Saat: -
Menü

Gıda paketinde doğal ve taze yazılamayacak

13.05.2020    A+ | A-

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.

Gıda ürünlerinin paketlerinde, ‘son kullanım tarihi’nin yerine kullanılmaya başlayan ve daha uzun süreleri kapsayan, “Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) ibaresi için de Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan uyarı geldi.

Milliyet'te yer alan habere göre, güncellenen Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Kılavuzu’nda, TETT ibaresinin, son tüketim tarihinden farklı olarak gıdanın tazelik, tat, aroma gibi duyusal özelliklerine dayanarak belirlendiği bildirilerek, “TETT ürünün son tüketilmesi gereken tarihi değil, ürünün kalite özelliklerini koruyabildiği tarihtir. Tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş gıdaların insan tüketimine uygunluğunun kontrolü gıda işletmecilerinin sorumluluğundadır” uyarısında bulunuldu. 

Paketli gıda ürünlerindeki yazılamayacak ifadeler ise şöyle sıralandı:

Endüstriyel ölçekte üretilen gıdalar için ‘ev yapımı’ ifadesi kullanılmayacak, ‘fırından taze’, ‘bahçeden taze’, ‘denizden taze’, ‘mutfaktan taze’, ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’, ‘en doğal’ , ‘saf çikolata’, ‘saf salep’, ‘saf kaymak’ gibi ibareler yasak olacak.

Margarin etiketlerinde tereyağını çağrıştıracak yayık gibi görseller kullanılmayacak.

Buz karışımlı gıdaların bileşiminde ‘süt ve türevi’ bileşen yoksa gıdaların etiketinde inek, koyun vb. görseli olmayacak.

'Hakiki bal’, ‘gerçek meyve/meyveli’, ‘hakiki maraş dondurması’ vb. ifadeler kullanılmayacak.

Hazır ambalajlı gıdalarda; ‘taze pişmiş’, ‘taze hazırlanmış’, ‘taze fırınlanmış’, ‘taze toplanmış’, ‘taze sıkılmış’ gibi ifadeler yer almayacak.

‘Taze domates kullanılarak üretilmiştir’ denilen gıdada kurutulmuş domates, ‘pastörize taze içme sütü kullanılarak üretilmiştir’ denilen gıdada süt tozu olmayacak.

Günlük’ terimi, sadece raf ömrü 24 saat olan gıdalarda kullanılacak.

 

Diğer Haberler

Yüksek maaşlı çalışanın kıdemi arttı

Temmuz ayıyla birlikte kıdem tazminatının tavanı yüzde 5.75 artarak, 7 bin 117 liraya çıktı. Böylece, brüt maaşı, 7 bin 117 liranın üzerinde olanların alacakları kıdem tazminatı tutarı da yükseldi
09.07.2020

Güneş enerjisinde yerli teknoloji kullanımı artacak

Güneş enerjisine dayalı mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ihaleleri kapsamında kurulacak santrallerdeki modüllerde yerlilik oranının en az yüzde 70 olması gerekecek, modül üretiminde kullanılan güneş hücrelerinde de yerlilik şartı aranacak.
08.07.2020

Çiftçiye 'anızı yakma gübreye dönüştür' önerisi

Ziraat Mühendisi Fehmi Kiraz, özellikle buğday gibi hububat ürünlerinde hasat döneminin yaşanması nedeniyle çok görülen anız yakma vakalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
06.07.2020

Elektrikte yeşil tarife seçimi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi artarken dileyen tüketiciler yenilenebilir elektrik tarifesine geçebilecek.
03.07.2020
Hadislerle Günün Duası
Sırada >>
×
Sıradaki

Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali

Hadislerle Günün Duası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin