İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi16:53 Akşam19:54 Yatsı21:21 İmsak04:41 Güneş06:13 İşrak06:52 Öğle13:08
Hava - Çok Bulutlu 15°C Nem %77
Türkçe
6 Ramazan 1442 18 Nisan 2021 Pazar
Giriş Yap

Hareketsizlik de hasta ediyor

01.03.2021    |

Salgın sürecinde evde kalmak virüsten korudu ancak spor yapmayıp hareketsiz bir hayatı tercih edenlerde, kas iskelet sistemi hastalıkları arttı. Teknolojik cihaz kullanımları da bilek, omuz ve dirsek gibi birçok uzuvda ağrılara yol açtı.

Salgın sürecinde çoğu kişi, zamanının büyük bölümünü evde geçirdi. Ancak bu durum, beraberinde hareketsizliği getirdi.

Hareketsizliğin arttığı salgın sürecinde günlük ortalama bin 500'e düşen adım sayısı, kas gücünün zayıflamasına, diyabet, tansiyon gibi hastalıkları da tetikliyor. Günlük işlerin dışında, haftada 150 dakika yürüyüş öneriliyor.

Dr. Fatma Nur Kesiktaş, "Maskemizi takıp mesafelere dikkat edip, örneğin normal yürüyüşler sırasında 2 metre aralıklı tempolu yürümeyle 5 metre aralıkla koşar olarak 10 metre aralıkla egzersizlerimizi yapabiliriz. Uygun olan saatlerde hem güneş almış oluruz hem de yürüyüş gerçekten en önemli tedavi kaslar için" dedi.

Salgın sürecinde bilek, boyun, omuz, dirsek ve bel ile ilgili sorunlarda da artış var. Bunun nedeni ise, teknolojik cihazlar. Saatlerce bilgisayar ya da elefon başında kalanlar, ağrılarla yüzleşmek durumunda kalabiliyor.

Yarım saat bilgisayar başında duruluyorsa 5 dakika yürümenin gerekli olduğu hatırlatıldı.

­

 

 

 

 

Canlı Yayın
On Bir Ayın Sultanı
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
On Bir Ayın Sultanı
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin