İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:31 İşrak06:13 Öğle13:06 İkindi17:03 Akşam20:29 Yatsı22:13 İmsak03:38
Hava - Hava durumuAçık 16°C Nem %72
Türkçe
23 Şevval 1443 24 Mayıs 2022 Salı
Giriş Yap

Egzersizin bağışıklık sistemine faydaları

25.06.2021    |

Vücudumuzu dışarıdan gelebilecek zararlı organizmalara karşı koruyan bir bariyerimiz var: bağışıklık sistemi. Gün geçtikçe bağışıklık sistemini etkileyen faktörler hakkında daha çok bilgi ediniyoruz. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle birlikte, son zamanlarda en çok üzerinde durulan konu ise “stres” faktörü.

Yapılan araştırmalara göre; günlük yaşantısında stres yükü fazla olan insanlarda depresyon ve anksiyete riski daha fazla bulunmaktadır. Üstelik bu bireyler daha az uykunun, daha az egzersizin ve yetersiz beslenmenin olduğu bir hayatı benimsemeye de daha meyillilerdir. Stresin bağışıklık sistemi üzerindeki doğrudan yıkıcı etkisinin yanı sıra, bu yollarla da dolaylı olarak bizi etkilediği öne sürülmekte.

Bir olayı sadece düşünmek bile beynimizin ilgili bölgelerini harekete geçirmek için yeterlidir. Korku hissettiğimizde adrenalin salgılayan bezlere çalışma emri verilir. İç dünyamızdaki aslında soyut olan bu düşünceler, vücudumuzda oldukça somut bir şekilde kendini göstermektedir.

Stresle baş etmenin pek çok yolu var.

En pratik ve en ucuz yollarından biri ise egzersizdir. Düzenli egzersiz, hem stresi baskılar hem de doğrudan bağışıklık sistemini destekler. Egzersizden hemen sonra zararlı organizmalarla savaşan kan hücreleri 2 katına çıkar, endorfin seviyesi artar ve metabolik faaliyetler düzene girer.

Vücudumuzda sayısız değişime yol açan egzersiz, motivasyonumuzu yükselterek hayatımızın diğer alanlarında da olumlu etkilerini göstermeye devam eder. Düzenli egzersiz yapan kişilerin günlük hayatta daha mutlu olduklarını, kendilerini daha iyi hissettiklerini ve yaşam kalitelerinin diğer bireylere göre daha iyi olduğunu belirtmeleri buna örnek olarak verilebilir.

Siz de haftada en az 3 gün 30’ar dakika orta şiddette yapacağınız düzenli egzersizle bağışıklık sisteminize destek olabilir, fiziksel ve mental sağlığınız için kaygı ve stres faktörlerini azaltabilirsiniz.

wholeliving.global

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close