İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:45 Güneş07:10 Öğle12:55 İkindi15:58 Akşam18:29 Yatsı19:48
Hava - Yağmurlu 18°C Nem %88
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1443 16 Ekim 2021 Cumartesi
Giriş Yap

Huzur Yolculuğu Eyüp'ten Başladı

09.08.2021    |

Türkiye’nin 9 şehrini kapsayan, yol boyunca çeşitli etkinlik ve ziyaretlerin de yapılacağı "Eyüp'ten Hacı Bektaş-ı Veli'ye" bisiklet yolculuğu İstanbul’dan başladı.

Server Gençlik tarafından düzenlenen “Eyüp'ten Hacı Bektaş-ı Veli’ye Huzur Yolculuğu”na katılan gençler Eyüp Sultan’dan dualarla yola çıktı.

Eyüp Sultan Camii’nde kılınan sabah namazının ardından organizasyona katılan gençler, Eyyub El-Ensari Türbesi ile Gönül Dostu Âlim Mahmud Es’ad Coşan’ın kabrini ziyaret ederek iki büyük mana erinin adlarına 40’ar fidan hediye etti.

Sporcular 800 km’lik tur için ilk pedalı çevirdi

Yolculuk için her türlü hazırlığın yapıldığı organizasyona katılan bisiklet sürücüleri daha sonra dualar eşliğinde pedal çevirerek yola çıktı.

Genç sporcular, asırlardır insanların gönlünde yer etmiş yüksek şahsiyetleri ziyaret edecek olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

Sporcular, ilk gün programında Gemlik, Aşık Yunus Türbesi ve İnegöl mola noktaları bulunan bisiklet turu için Yalova’ya doğru hareket etmiş oldu.

Nihai hedef Hacı Bektaş-ı Veli Hazretlerinin kabri

Katılımcılar İstanbul, Yalova, Bursa, Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray ve Nevşehir’den oluşan güzergâh boyunca pedal çevirecek. Gidilen şehirlerde ve mola yerlerinde sivil toplum kuruluşlarıyla çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Topluma önderlik etmiş mana erlerinin kabirlerinin de ziyaret edileceği programda, son olarak 15 Ağustos’ta Hacı Bektaş-ı Veli Hazretlerinin kabrinde bir araya gelinecek.

Gençler, gönül insanlarını yakından tanımak istiyor

Huzura doğru mesafe alınacak bisiklet yolculuğu sayesinde gençlerin Eyüp Sultan Hz., Gönül Dostu Âlim Mahmud Es’ad Coşan, Hacı Bayram-ı Veli, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Veli Hazretleri gibi gönül insanlarını daha iyi tanıması hedefleniyor.

Hacı Bektaş-ı Veli eserleriyle yâd edilecek

Anadolu’nun İslam’la şereflenmesine vesile olan, yüzyıllardır gönüllere nakşetmiş gönül insanlarından Hacı Bektaş, XIII. yüzyılda yaşamış, vefatından sonraki dönemde tarihî ve menkıbevî şahsiyetiyle Anadolu coğrafyasının, Türk-İslam geleneğinin membaı olmuştur.

O’nun “İnsan muhterem bir varlıktır. Kalbine hürmet etmek, kalp kırmamak, toprak kadar mütevâzı olmak, yetmiş iki millete hor bakmamak gerekir” sözü, bu topraklara ekilen sevgi tohumunun tezahürlerinden. Bilinen eserleri arasında yer alan “Makalat” gerçek kimliğini, fikirlerini, şahsiyetini yakından ve doğru tanımak bakımından oldukça önemli. Makalat eseri, Gönül Dostu, Âlim Mahmud Es’ad Coşan tarafından tercüme edildi.

­
Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Canlı Yayın
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin