İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 28°C Nem %66
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
Giriş Yap

­Sağlıklı yaşam için kaç adım atmalı?

Özel Haber
Özel Haber
30.10.2021    |
Günümüzde görülen önlenebilir hastalıkların çoğunun düzensiz beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliğinden kaynaklandığı bilinmekte. 

Düzenli yapılan fiziksel aktivitenin koruyucu sağlık açısından çok önemli olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Düzenli fiziksel aktivite kişinin kendisini biyolojik, psikolojik ve sosyal olarak “iyi” hissetmesine de yardımcı oluyor. 

Bu kapsamda günlük on bin adım atılması yönünde birçok tavsiye yer almaktadır. Tabi burada asıl hedef, rakam değişebilmekle birlikte bunun her gün gerçekleştirilmeye çalışılması olmalıdır. Neden günlük on bin adım?

Günlük on bin adım yaklaşık 7-8 km yürüyüşe tekabül eder. Bu mesafedeki bir yürüyüş için ortalama olarak 50-60 dakika efor sarf edilir. Bunun ilk 35-40 dakikasında vücutta bulunan depo glikojen harcanırken sonraki ilave her dakika için gerçekleşen fiziksel aktivite sırasında yağ metabolizması harekete geçer. Bu da ilk 40 dakikadan sonra enerji kaynağı olarak yağ dokusunun kullanıldığı ve vücuttaki fazla yağların (kiloların) yakıldığı anlamına gelir.

Ayrıca düzenli ve günlük yapılan bu tür fiziksel aktiviteler kas dokusu içindeki mitokondri sayısı ile beraber efor kapasitesinin ve mukavemetin artmasını sağlamakta. Bunlara ilave olarak düzenli fiziksel aktivite yapanlarda kanser hücreleri ve virüsleri yok eden doğal öldürücü (natural killer) hücrelerde %15-20 oranında artış olduğu bilimsel olarak tespit edildi.Günlük aktivitenin artırılması sedanter yani oldukça durağan yaşamdan uzaklaşmak üzerine çeşitli araştırmalar yapılmış. Günlük adım sayısının kişisel özelliklere göre değişiklik göstermekle birlikte ortak kanaat;

● 5.000 – 7.500 adım – Düşük aktif yaşam 
● 7.500 – 10.000 adım – Aktif yaşam 
● 12.500 adımdan fazla – Çok aktif yaşam olarak kabul görmekte.

Bu şekilde aktif yaşam kriterlerini sağladığımızda:

● Kalp krizi riski düşer.
● Şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklar gecikir.
● Kansere karşı koruyucu rol oynar.
● Ruhsal durum dengelenmesine katkı sağlar.
● Alzheimer hastalığı riskini azaltır.
● Uyku düzenini sağlar.
● Kemik erimesini geciktirir.
● Bağışıklık sistemini düzenler.

Yürüyüş alışkanlığını hayata tatbik etmek

On bin adım hedefi günlük fiziksel aktivite ihtiyacını düzenli olarak karşılayabilmek ve sağlıklı yaşam tarzını benimsemek açısından faydalı olurken egzersiz konusunda belli bir disiplin de sağlayacaktır. 

Başlangıçta bireysel hareket miktarını göz önünde bulundurarak kademeli olarak adım sayısını arttırmak hem zorlamaz hem de motivasyon açısından faydalı olur. 

Günlük on bin adım, aile üyeleri ve arkadaşlarla ortak hedef olarak belirlenerek motivasyona katkı sağlanabilir. Adım sayarlar ya da mobil uygulamalar bu hedefi hayata adapte etmeyi kolaylaştıracaktır. 

Her gün özel olarak yürüyüşe vakit ayrılamıyorsa gün içerisindeki hareketlilik oranı arttırılabilir. 

Bu maliyetsiz ve zahmetsiz egzersizi her yaşta insan uygulayarak sağlıklı bir yaşama adım atabilir.

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Güne Merhaba
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Güne Merhaba
Güne Merhaba Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close