İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:41 Güneş05:32 Öğle13:06 İkindi17:03 Akşam20:28 Yatsı22:10
Hava - Hava durumuAçık 16°C Nem %94
Türkçe
21 Şevval 1443 22 Mayıs 2022 Pazar
Giriş Yap

Doğru beslenme ve besin grupları

12.11.2021    |

Beslenme açlığımızı bastırmak, midemizi doldurmak, canımızın her istediğini, istediğimiz zaman yemek anlamına gelmiyor. Doğru beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranış.

Besin nedir?

Besinler hayatımızın devamı için gerekli olan enerjiyi sağlayan yenilebilen bitki ve hayvan dokuları olarak tanımlanır. Besinler vücutta sindirildikten sonra besinlerin yapı taşları olan besin ögelerine ayrılırlar. Besin ögeleri vücudun büyüme ve gelişmesi için elzemdir ve makro ve mikro besin ögeleri olmak üzere ikiye ayrılır. Proteinler, yağlar, karbonhidratlar makro besin ögeleri grubundayken, vitaminler ve mineraller mikro besin ögesi grubundadırlar. Su da vazgeçilmez bir besin ögesidir.

Yetersiz ve dengesiz beslenme ne anlama gelir?

Yeterli ve dengeli beslenme sağlığın temelidir. Besin ögeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınamadığında yetersiz beslenme oluşur. Gereğinden fazla besin tüketilirse, çok alınan bazı ögeler vücutta yağ olarak depolanır ve sağlığı tehdit eder. Bu duruma dengesiz beslenme denir.

Besin Grupları nelerdir?

Bazı besinler bazı besin ögelerince zengin, bazıları da fakirdir. Bu sebeple temel besin gruplarından günlük önerilen miktarda tüketilmesi önerilir.

Süt Grubu

Özellikle kadınlar, çocuklar ve gençler olmak üzere tüm yaş gruplarının bu grubu her gün tüketmesi gerekir. Bu grupta bulunanlar süt ve yerine geçen besinlerdir; yoğurt, peynir, kefir vb.

Et-Yumurta-Kuru baklagil Grubu

Bu gruptaki besinler et, tavuk, balık, yumurta, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi besinlerdir. Ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar da bu grupta yer alır.

Sebze ve Meyve Grupları

Bu gruplarda yer alan besinler, bitkilerin her türlü yenebilen kısmı sebze ve meyve grubudur.

Ekmek ve Tahıl Grubu

Bu gruptaki besinler, buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf gibi tahıl taneleri ve bunlardan yapılan un, bulgur, yarma, gevrek ve benzeri ürünlerdir.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Kur’an ve Kıraat İlmi
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Kur’an ve Kıraat İlmi
Kur’an ve Kıraat İlmi Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close