İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:27 Güneş06:52 Öğle12:59 İkindi16:16 Akşam18:53 Yatsı20:12
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 21°C Nem %83
Türkçe
16 Rebi'ül-evvel 1445 1 Ekim 2023 Pazar
Giriş Yap

10 maddede su tasarrufu nasıl sağlanır?

26.11.2021    |

Dünyada ve ülkemizde su kaynaklarının azalması, suyun korunmasını elzem kılıyor. Zira yüzeydeki ve hatta yer altı sularındaki azalma dikkat çekiyor. Bazı göllerde çekilen sular tarihi yapıları gün yüzüne çıkarıyor.

Su kaynaklarının sürdürülebilirliği açısından günlük hayatta alınabilecek birçok tedbir bulunuyor. Basit bir el yıkama işleminde suyun israf edilmemesi, temizlik esnasında suyun tasarruflu kullanımı hatta yağmur sularının biriktirilerek farklı amaçlarla kullanımı basit ancak önemli tedbirler arasında.

Peki günlük hayatta basit uygulamalarla su tasarrufu nasıl sağlanabilir?

1. Her gün bir dakika daha az duşta kalarak yılda 5 ton su tasarrufu sağlanabilir. Su tazyikini çoğaltan ekonomik duş başlıkları kullanılabilir, banyo suyu akan su halinde değil bir kaba doldurarak kullanılabilir, sıcak su gelene kadar boşa akan soğuk sular biriktirilerek evde çiçek sulamada doldurmada kullanılabilir. Diş fırçalarken musluk kapatılabilir.

2. Mutfakta kirli bulaşıkları durulamadan makinanın ekonomik programında çalıştırarak yıllık 40 ton su tasarrufu sağlanabilir.

3. Pirinç ıslatılan sular lezzetli ve besleyici çorbalara dönüştürülebilir. Yumurta kaynatılan sularla çiçek sulanabilir, böylece kalsiyumdan beslenir. Sebze ve meyveler akan su altında değil bir kabın içinde yıkandığında yıllık 18 ton su tasarrufu sağlanabilir.

4. Evin ve binanın içine gri su sistemi kurularak lavabo, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesinde kullanılan suyun dışarıdaki lavabolarda kullanılmak ve bitkileri sulamak için yeniden kullanılması sağlanabilir.

5. Saksıya kuraklığa dayanıklı kaktüs benzeri bitkiler dikilebilir, bunlar sulama yapmadan gelişebilir.

6. Apartman görevlisi tarafından ev dışında bir oluğun altına bir yağmur varili kurulması teşvik edilebilir, böylelikle günde 4 litreden fazla su biriktirilebilir, sineklerden korumak üzere üzerine bir ağ gerilebilir ve çimleri sulamak, arabayı yıkamak gibi dışardaki su gereksinimler bu suyla karşılanabilir.

7. Doğada tamamen çözünen, kimyasal katkılar içermeyerek çevreyi ve suları kirletmeyen deterjanlar tercih edilebilir.

8. Bir gıda, tekstil ürünü ya da elektronik eşya satın alınırken ne miktarda su harcandığına dikkat edilebilir, “su ayak izi” takip edilebilir.

9. Yürünecek mesafelere araçla gitmeyerek enerji tasarrufu, hava kirliliğinin önüne geçerek dolaylı yoldan su tasarrufu sağlanabilir. Fidan dikimi faaliyetlerine destek verilebilir.

10. Doğal ambalaj malzemeleri yeniden kullanılarak geri dönüşüm endüstrisinde su tasarrufuna katkıda bulunulabilir.­

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close