İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:23 Güneş05:23 Öğle13:10 İkindi17:09 Akşam20:44 Yatsı22:35
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 21°C Nem %83
Türkçe
9 Zilhicce 1445 14 Haziran 2024 Cuma
9 Zilhicce 1445
Yatsı
22:35
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:09
Akşam
20:44
Giriş Yap

Her 3 kişiden 1'i obez

04.03.2022    |

Her 3 kişiden 1'inin obez olduğu Türkiye'nin Avrupa'da obezitenin en yüksek ülke olduğu açıklandı.

Kongrede açıklanan araştırmaya göre, Türkiye'de en fazla obez Adana'da, en az ise Erzurum'da. Obezitenin genel olarak bir sağlık sorunu ve kronik bir hastalık olduğu söyleyen Prof. Dr. Hasan İlkova, "1976’da 5-19 yaş arasındaki çocuklarda obezite sıklığı yüzde 4 iken, 2016 da bu sıklık yüzde 18’e çıktı. Türkiye, diyabet sıklığı neredeyse 12 yılda yüzde 90-95 arttı. Bunun en önemli nedeninin de obezitedeki artış olduğu düşünülüyor" diye anlattı. Obezitenin tedavi edilemeyeceğine işaret eden İlkova, "Obezite yönetilmesi gereken bir hastalıktır, iyileştirilmesi mümkün değil, hayat boyu süren bir hastalıktır" dedi.

Damcı da, obeziteye eşlik eden hastalıklara dikkat çekerken, "Kalp damar hastalığı, Tip 2 diyabet, özelikle meme ve kolon olmak üzere kanser, mide barsak sistemi hastalıkları, uyku sorunları, eklem ve iskelet sistemi hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, kadınlarda ve erkeklerde ürogenital sistem hastalıklarının sıklığını ve ağırlığını artırır ve ağırlaştırır" dedi.

 

20 milyondan fazla

- Türkiye yetişkin nüfusta yüzde 32.1 ile Avrupa’da obezitenin en yüksek olduğu ülke.

- Türkiye’de obeziteli bireylerin sayısı 20 milyondan fazla. Yani her 3 yetişkinden biri obeziteli.

- Her 4 çocuktan biri fazla kilolu veya obez.

- Dünyada 1.9 milyar fazla kilolu ve 650 milyon obeziteli birey var.

- On yılda dünya genelinde 250 milyon çocuk obez olacak.

 

 

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
İnsan Olmak
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
İnsan Olmak
İnsan Olmak Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close