İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:11 Yatsı21:41 İmsak04:30 Güneş06:08 İşrak06:46 Öğle13:14 İkindi17:02
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %78
Türkçe
17 Muharrem 1444 15 Ağustos 2022 Pazartesi
Giriş Yap

Katkı şekerlerden uzak durulmalı

05.08.2022    |

Şeker, bazı yiyecek ve içeceklerde doğal olarak bulunan basit bir karbonhidrat. Bazı yiyecek ve içeceklerde de katkı maddesi olarak bulunur. Katkı maddeli olarak sunulanlar sağlık açısından zararlı. 

Dr. Halit Yerebakan, "Hemen hemen meyvelerin tamamında, bazı sebzelerde ve süt ürünlerinde doğal olarak şeker bulunur ve bu gıdalar 'sağlıklı' sınıfında yer alır. Sağlığa yararlı gıdalar şeker içeriyor olsa bile -ki bu şekerin doğal formudur- bu gıdaları tüketmek sağlıklı bir beslenme için önemlidir. Bunun yanında gıda üreticileri birçok yiyecek ve içeceğe şeker ekleme eğilimindedir. Doğal olarak şeker içeren yiyecek ve içeceklerin aksine, ilave şeker içeren tüketim ürünleri hiçbir besin değeri sağlamaz. Bu tür şekeri çok fazla tüketmek kilo alma, diyabet, diş çürükleri ve daha fazla sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir." diyerek şu bilgileri paylaşıyor: 

Şeker eklenmiş yiyecek ve içeceklerin sağlığa zararlı olmasının ilk nedeni vücuda boş kalori yüklemesi. Yani bu tür şeker herhangi bir besinsel fayda sağlamadan kalori alımının büyük ölçüde artmasına neden olur. Ayrıca vücut katkı maddesi olarak eklenen şekeri çok hızlı sindirdiği için vücuda enerji de sağlamaz.

Meyveler ve süt ürünleri gibi doğal olarak şeker içeren besinlerse vücut tarafından daha yavaş sindirilir ve kalıcı enerji kaynağına dönüşür. Bu gıdalar sağlığa faydalı lif, vitamin ve mineralleri içerme eğiliminde de olur. Ne kadar çok ilave şeker içerikli beslenirseniz vücudunuzda besin eksikliğine bağlı sağlık sorunlarının ortaya çıkma ihtimali o kadar yüksek olur.

Kilo almaya sebep

Fazla miktarda ilave şeker tüketmenin bir diğer riski kilo alımıdır. Kalorisi yüksek olan bu tür tüketim alışkanlığınız varsa düzenli egzersiz yapsanız bile kilo almanız neredeyse kaçınılmazdır. İlave şeker içeren ürünler hızlı sindirildiği için açlık hissini kısa süreliğine bastırır. Bu da gün içinde daha fazla yemenize yani kalori almanıza neden olur. 

Her türlü yüksek kalorili beslenme şekli Tip-2 diyabete yol açabilir. Yapılan bir çalışmada günde bir ya da iki bardak şekerli içecek tüketenlerin haftada bir ya da iki bardak tüketenlere göre Tip-2 diyabet riskinin yüzde 26 daha fazla olduğu bulundu. 

15 yıllık bir çalışmanın sonuçları, beslenmelerine çok fazla şeker eklenmiş kişilerin, minimum miktarda şeker eklenmiş kişilere göre kalp hastalığından ölme olasılığının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Diş sağlığına zararı

Şeker tüketimi bildiğiniz gibi diş sağlığı üzerinde de olumsuz etkilere sahip. Şeker, ağızdaki bakterilerin dişlerin üzerinde plak tabakası oluşturmasına neden olur. Bu bakteriler tüketilen şekerle reaksiyona girer ve sonucunda dişlere zarar veren bir asit salınımı tetiklenir. Vücut oluşan hasarın bir kısmını kendi kendine tamir edebilse de sürekli olarak şeker oranı yüksek bir beslenme şekli diş kaybına varan kalıcı hasarlara neden olabilir.

Gıda etiketleri dikkatle okunmalı

Eklenmiş şekerler hiç ummadığınız ürünlerde bulunabilir. Satın alacağınız ürünlerin içeriğini okuyarak ilave şeker tüketiminden kaçınabilirsiniz. Ürün etiketinde 'ilave şeker' olarak bir tabir görmeniz de çok zor. Bunun yerine kullanılan farklı isimler var. 

Bazıları şöyle: Dekstroz, Sakaroz, Sabır otu nektarı, Maltoz, Şeker kamışı, Bal, Yüksek fruktozlu mısır şurubu, Mısır tatlandırıcı, Kristal früktoz, Buharlaştırılmış kamış suyu.

Sabah

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close