İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 28°C Nem %63
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
Giriş Yap

Leziz balık çorbası tarifi

24.12.2022    |

Balık mevsiminde olduğumuz şu günlerde uzmanların balığı kılçığıyla pişirin tavsiyesine kulak veriyoruz.

Uzakdoğu Hui mutfağından sizler için seçtiğimiz balık çorbası tarifini buyrun:

Malzemeler:

Yarım kilo balık (palamut, sazan, levrek, çipura gibi orta boy herhangi bir mevsim balığı)

Yeşil soğan (3 iri diş)

Taze zencefil (1 ceviz büyüklüğünde)

Kültür mantarı (100g)

Taze Kişniş (2-3 dal)

Sirke (1 yemek kaşığı)

Tuz

Pul biber

Karabiber

Hazırlanışı:

Temizlenmiş ve çeşidine göre pullarından ayrılmış bütün balığın üzerine birkaç çapraz kesik atalım. Taze soğanların beyaz kısımlarını şeritler halinde keselim. Taze zencefilleri ince ince kıyalım. Taze kişnişleri ve taze soğanın yeşil kısımlarını da incecik kıyalım. Mantarları ince şeritler halinde doğrayalım. Bir litre sıcak suyu hazır bulunduralım.

Döküm tencereyi ısıtalım, içine 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı tuz ekleyelim. Balıkların iki tarafı mühürlenene kadar pişirelim. Üzerine bir yemek kaşığı sirke ekleyelim, soğanın beyaz saplarını ve zencefilleri ekleyelim, kaynar suyu ekleyelim. 5-10 dakika boyunca yüksek ateşte pişirelim.

Bu esnada balığın kolajeni çözünerek suyun berrak rengini beyazlaştırır. Sonrasında şeritler halinde doğradığımız mantarları ekleyelim. 5-10 dakika kadar kaynayan çorbamıza son olarak tuzu ve baharatları ekleyelim, bir taşım daha kaynatalım.

Çorbayı süzerek suyunu bir büyük servis tenceresine alalım. Zencefil ve soğanı çorbadan ayıralım. Balıkları kılçığından ayıklayarak çorba kasesine yeniden ekleyelim.

Üzerine taze kişniş ve taze soğanın yeşil yapraklarını ekleyerek sunuma hazırlayalım. Arzuya göre ılık çorbaya bal da ekleyebiliriz.

Püf noktası: Balıkların mühürlenmesi, ardından sirkelenmesi, üzerine eklenen suyun kaynar sıcaklıkta olması balığın deri ve kemiklerinde bulunan faydalı bileşenlerin suda çözünmesi açısından önem arz ediyor.

Afiyet şifa olsun. 

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Bir Haberimiz Var
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Bir Haberimiz Var
Bir Haberimiz Var Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close