İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49
Hava - Hava durumuAçık 27°C Nem %82
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Giriş Yap

Gürültü sağlığımızı nasıl etkiliyor?

14.06.2023    |

ABD’de yapılan bir çalışma, uçak veya ambulans gibi düzenli tekrar eden gürültünün sadece basit bir rahatsızlık değil hipertansiyon, inme ve kalp krizi riskini de arttırdığını ortaya koydu.

İşitme duyusunu korumak için gürültülü ortamlardan kaçınmak tavsiye edilir. Ancak gürültü kirliliği bundan daha tehlikeli, dünya çapında yüz milyonlarca insanda hipertansiyon, inme ve kalp krizi riskini arttıran önemli bir unsur olarak öne çıkıyor.

30’dan fazla bilim insanına danışılarak gürültünün vücuda ne yaptığı incelendi.

Kulaklar aracılığıyla vücuda giren rahatsız edici sesler, beynin stres algılama merkezine ilerliyor. Amigdala adı verilen bu alan, ses yüzünden aşırı tetiklenerek vücutta bir stres hormonu olan kortizol, adrenalin ve diğer kimyasalların fazla miktarda dolaşmasına yol açıyor.

Sinir sisteminde hiperaktivite görülürken, kalp atışı hızlanıyor, kan basıncı yükseliyor. Bu değişiklikler zamanla kalp krizi ve inme riskini arttırarak hipertansiyon ve damar tıkanıklığına yol açabilir.

ABD’nin Massachusetts eyaletinden araştırmacılar, yol gürültüsü olan bölgelerde yaşayan yüzlerce hastaya yaptıkları beyin taramasında, bu kişilerin oldukça aktif amigdalalara sahip olduğunu, bunun 5 yıl içinde önemli kalp rahatsızlıklarını tetikleyeceğini buldular. Dahası gürültü ani kalp krizlerini de tetikliyor. Gece kalp krizi geçirip ölenlerin, bundan önceki iki saatte yüksek düzeyde uçak gürültüsüne maruz kaldığı vaka sıklığı önemli düzeyde.

Uygun ses desibeli kaç olmalı?

Olumsuz sağlık etkilerinden kaçınmak için gece 40 desibelden daha sessiz yerlerde uyunmasını tavsiye ediliyor. Cadde trafiğinin gürültüsü 69 desibele, saç kurutma makinesi 87 desibele çıkabiliyor. Uçak gürültüsünün kabul edilebilir seviyesi ise 45 desibel. Ancak yol ve havalimanına yaklaştıkça bu katlanarak artıyor. Bu konuda ABD’de on yıl boyunca 4 milyondan fazla kişiyle yapılan bir araştırmada, 35 desibel alt sınır kabul edilerek, karayolu Trafik gürültüsündeki her 10 desibellik artışın kalp krizini oranlarını yüzde 4.3 arttırdığı saptandı.

Hürriyet

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Dua Vakti
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Dua Vakti
Dua Vakti Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close