İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle12:58 İkindi15:22 Akşam17:45 Yatsı19:10 İmsak06:31 Güneş08:01 İşrak08:44
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 11°C Nem %81
Türkçe
17 Cemaziyelevvel 1445 30 Kasım 2023 Perşembe
17 Cemaziyelevvel 1445
İşrak
08:44
Öğle
12:58
İkindi
15:22
Akşam
17:45
Yatsı
19:10
İmsak
06:33
Güneş
08:03
Giriş Yap

İstanbul Kekiğini gördünüz mü?

13.08.2023    |

Tüm kekik türleri arasında ismi, rayihası ve faydalarıyla öne çıkan bir kekik türü: İstanbul kekiği.

Akdeniz bölgesi boyunca kuru ve güneşli yerlerde 1500m rakıma kadar doğal olarak yetişiyor. Trakya, Batı ve Güney Anadolu'da yaygın olarak bulunuyor; yetiştiği yöreye göre “Çanakkale kekiği”, “güve otu”, “güvey otu” gibi isimlerle de anılıyor. Çok yıllık, tüylü, beyaz veya pembe çiçekli, kuvvetli kokulu, 50-80 cm boylanan, 5 dişli ve tüylü, Haziran-Ağustos aylarında çiçeklenen bir tür.

İstanbul kekiği yetiştiği coğrafi konuma ve toplama mevsimine göre değişmekle birlikte %5 oranında uçucu yağ içeriyor; bu oran %2.5 standardının iki katına denk, yüksek kalite göstergesi. İstanbul kekiği dünya çapında uzmanlar tarafından bölgede yetişen en değerli kekik türü kabul edilmekte.

Anadolu’nun tabiatla bağı: Kekik

Anadolu’nun dört bir yanı tabiattan irfan ile usulüne uygun toplanarak mutfaklara giren bitki çeşitleriyle dolu. Bu özellik aynı zamanda coğrafi ortam ile Anadolu insanı arasında ilişkileri yansıtan önemli bir örnek. Anadolu’da doğadan toplanan her yüz bitkinin 17’sini kekik ailesi oluşturuyor.

Sizin için usulünce, bitkinin devamlılığını bozmadan mis kokulu kekikler toplayan bir dostunuz varsa kıymetini bilin.

Kekik, şüphesiz, sadece yemeklerimizin bir lezzet öğesi değil; sağlığın korunması ve bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı olduğu bilinen bir gerçek. Gıda ve çeşni haricinde koku, ilaç ve ecza, boya, yağ üretimi gibi alanlarda farklı şekillerde ekonomik anlam taşıyor. Şifasını kokusunda gizleyen uçucu yağları ile hem gıdaları koruyor, hem bakteri, virüs ve mantar kaynaklı rahatsızlıklara karşı koruyucu işlev üstleniyor. 

İstanbul kekiğinin koruyucu sağlık etkileri

Zengin karvakrol veya timol içeriği nedeniyle, çeşitli kekik türlerinin uçucu yağları güçlü antibakteriyel, antifungal ve antikandidal aktivitelere sahip. Virüs kaynaklı hastalıkları önlemede Uygur geleneksel tıp ilaç önerileri arasında kekik bitkisi de yer alıyor. 4-5 damla kekik yağının günde 2 kere dil altına damlatarak kullanabileceği belirtiliyor.

Uçucu yağın bileşenlerinin yarısından fazlasını oluşturan karvakrol ve timol; İstanbul kekiğinin antimikrobiyal, antifungal, antikandidal, antiülser, antioksidan, toksin ve böcek öldürücü özelliklerinden sorumlu.

Yapılan araştırmalarda İstanbul kekiğinin içerdiği çeşitli aktif maddelerle antimikrobiyal, antioksidan, uyarıcı, balgam söktürücü, gaz ve spazm giderici, safra salgısını artırıcı, kanser önleyici dahil olmak üzere çeşitli farmakolojik aktiviteler gösterdiği bulunmuş. Bu nedenle, kekik özleri hem modern hem de halk tıbbında mide-bağırsak rahatsızlıkları tedavisinde, geçici iştah kaybında, safra salgısını uyarmak için ve harici olarak cilt ve mukoza zarı iltihaplanmalarında kullanılagelmiş.