İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:32 Yatsı22:18 İmsak03:35 Güneş05:29 İşrak06:11 Öğle13:06 İkindi17:04
Hava - Hava durumuAçık 21°C Nem %45
Türkçe
19 Zilka'de 1445 27 Mayıs 2024 Pazartesi
19 Zilka'de 1445
İkindi
17:04
Akşam
20:32
Yatsı
22:18
İmsak
03:35
Güneş
05:29
İşrak
06:11
Öğle
13:06
Giriş Yap

Sağlık için günde kaç adım atılmalı?

10.08.2023    |

Yıllardır sağlıklı olmak için günde 10 bin adım atmak gerektiği söyleniyordu. Ama yeni araştırma, sağlık için günde 4 bin civarında adım atmanın yeterli olduğunu gösterdi. 

Dünya genelinde 226 binden fazla kişi üzerinde yapılan analizde, günlük 2 bin 300’ün üzerinde atılacak adımın kalp ve kan damarlarına fayda sağladığı belirtildi. 4 bin adımın üzerinde 20 bin adıma kadar atılacak ilave her bin adımın ise erken ölüm riskini yüzde 15 azalttığı ifade edildi. Araştırmacılara göre ne kadar çok adım atılırsa, o kadar çok sağlıklı sonuç mümkün. 

Dr. Murat Gül de 30 dakika yürüyüşün faydalarını sıraladı: 

Günde 30 dakika yürüyüş yapmak en başta kemik sağlığına iyi geliyor. 

* Düzenli yürüyüş yapmak yaşam boyu sağlıklı kemiklere sahip olmaya ve ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik problemlerini engellemeye yardımcı olur. 

* Yürüyerek kemik erimesi, buna bağlı olarak ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilen kalça ve omurga problemlerinin önüne de geçebilirsiniz. 

* Yürüyüş, kemik metabolizmasını olumlu etkiler ve kasları güçlendirir. Önemli olan kaç adım attığınız değil, yaptığınız yürüyüşlerin düzenli olmasıdır. 

* En güzel yürüyüş açık havada, doğada yapılandır. Evlerde veya spor salonlarında koşu bantlarını kullanırken dikkatli olmakta yarar var. Koşu bandında koşmak veya yürümek, yolda koşmak veya yürümek ile aynı değil. İnsanlar, farklılıkları dikkate almazlarsa aşil tendonunda, ayak bileğinde, diz ve kalça kaslarında zorlanma ve ağrı olabilir.

30 dakika yürümek bile faydalı

Kardiyoloji Bölümünden Prof. Dr. Bilal Boztosun, yürüyüşün birçok hastalık riskini azalttığını söyleyerek, “Hızlı bir tempoda günde 30 dakika kadar yürümek, tip 2 diyabet, artrit, kalp hastalığı, bazı kanser türleri riskini azaltmanın yanı sıra uykusuzluk, erken ölüm, anksiyete ve depresyon gibi hastalıkları önlemeyi sağlıyor.

Kalp kası kasıldığında vücuttaki organlara besin ve oksijen sağlamada daha verimli hale gelir ve bu nedenle düzenli yürümek kalp krizi riskini azaltır. Kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü yükseltir, kiloyu dengeler ve kan basıncını düşürür” dedi.

Milliyet

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close