İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20
Hava - Hava durumuAz Bulutlu 25°C Nem %74
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
Giriş Yap

Masa başı çalışmada duruş bozukluğuna dikkat

14.08.2023    |

Ofis çalışanlarının duruş bozukluğu nedeniyle bel-boyun ağrıları yaşadığını belirten uzmanlar, duruş bozukluklarının ilerleyen dönemde kronik kas-iskelet sisteminde bozulmaya yol açtığını söyledi.

Duruş bozukluğu ve bel-boyun ağrılarına en çok maruz kalanlar ofis çalışanları oluyor. 

Uzun süre bilgisayar başında hareketsiz çalışmak, evden çalışmanın artması, online eğitim ve sunumların yaygınlaşması, hareketsizlik, bunlarla birlikte kilo alınması sonucunda duruş bozukluğu, kas iskelet ağrıları ve bel ağrıları yaşanıyor. Ortaya çıkan kötü postür denilen duruş bozuklukları hayatın ileri dönemlerinde kronik kas iskelet sistemi rahatsızlıklarına yol açıyor.

Hangi ağrılara sebep oluyor?

Boyun ağrısı, boyundan kollara yayılan uyuşma veya karıncalanma, belden kalçaya ve bacağa yayılan karıncalanma ve uyuşma hissinin duruş bozukluğuyla ortaya çıktığını belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ali Sahillioğlu, 

"Kronik kas iskelet sistemi bozuklukları, sürekli olan ağrı ile kendini gösteriyor. Hastanın ağrısı, ilaç kullanımı ya da çeşitli rahatlatıcı egzersizler ile geçmeyip devam ediyorsa doktor muayenesi gerekiyor. Bu sayede ağrının seyri ortaya koyuluyor. Bazen ağrıya yönelik ilaç tedavileri, fizik tedavileri bazen de iğne tedavileri gerekiyor” dedi.

Duruş bozukluğunu önlemek için nelere dikkat edilmeli?

Duruş bozukluklarını önlemek için ofis çalışanlarının ekran yüksekliğinin ayarlanması, 

* Ekran üst çizgisinin göz ile aynı hizada olması veya diz üstü bilgisayarla çalışılıyorsa bilgisayar yükselticisi kullanılması, 

* Ekrana tam karşıdan bakılması, 

* 45 dakikada bir ara vererek 5-10 dakika hareket etmesi ya da egzersiz yapması bu durumun ilerlemesini engelliyor. 

Tedavi olarak omurgaya yönelik özellikli egzersizler, fizik tedavi programları düzenlemek gerekmekte.

Yeni Şafak

­

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close