İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49 Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 31°C Nem %61
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
Giriş Yap

Öne eğik ekrana bakmanın sonucu, tekno boyun hastalığı!

12.03.2024    |

Kullandığımız telefon ve tabletler hayatın vazgeçilmezi oldu. Getirdiği kolaylıkları karşısında bazı rahatsızlıklara da sebep olabiliyor. Sürekli başı öne eğik ekrana bakmak boyun ağrılarını artırdı.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Alper Murat Ulaşlı, özellikle 12-25 yaş arası çocuk ve gençlerde sıkça görülmeye başlayan iki hastalık olduğunu belirterek, Z kuşağını etkileyen bu hastalıklardan ilkinin teknoboyun (techneck), ikincisinin ise teknoparmak (techthumb - yazıcı parmak) olduğunu söyledi. Ulaşlı, yeni hastalıklarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Teknoloji hayatımızı kolaylaştırıyor, saatlerce kendisine bağlıyor ancak bize sağladığı faydalar gibi bizden götürdükleri de oluyor. Farkına varmadan saatlerce pozisyonumuzu bile değiştirmeden (kaymış ve boynumuzu bükmüş bir şekilde) duruyoruz. Bunu yaparken kaslarımız bir süre sonra yorulmaya başlıyor. Teknoboyun yanlış duruşla, uzun süre sabit kalıp kasların yorulması, omurganın aşınması dönemidir. 

Boyun yapıları da değişiyor. Y kuşağında boyun düzleşmesi sıkça görülürken, Z kuşağında öne doğru kaymış bir boyun görüntüsüne rastlıyoruz. Uzun vadede omurgası, diskleri erken aşınmış, kambur bir nesil oluşuyor maalesef.   Yapısal değişiklikler erken dönemde başlıyor. Şekil değişikliği önden, semptomlar geriden gidiyor. 12 yaştan başlayan bir durum var. Bu yaşlarda tedavi edilirse düzelme sağlanır. Birkaç basit önlem gençlerde fayda sağlar.

Baş ve boyun ağrılarna sebep oluyor

Teknoboyun sırtı, beli kötü etkiliyor. Boyunda kaslar hep aynı pozisyonda kaldıkları için bir süre sonra baş ağrıları başlıyor. 20-30 dakikadan uzun süre aynı pozisyon kalmayı önermiyoruz. Her 10 dakikada bir  pozisyonumuzu kontrol etmeliyiz.

30 dakikada bir mola

Ulaşlı, bu iki tehlikeye karşı şu önerilerde bulundu: “Çalışanlar uygun oturma pozisyonunda olmalı, geçmişte sandalyenizde dik oturun diyorduk ama yeni trend otururken birazcık arkaya doğru yaslanmanız. Çok dik oturduğunuzda boyun kaslarınız sert oluyor. Bunun aksine hafifçe geriye yaslandığımızda beli ve boynu rahatlatmış oluyoruz. 30 dakikada bir kalkıp 50 adım atmanızı istiyoruz.

Bilgisayar başında günlük 3-4 saatten fazla zaman geçirmeyi önermiyoruz.

Yüksek klavye önermiyoruz.

Aşırı ışıkta çalışılmasını önermiyoruz.

Sık göz kırpmayı öneriyoruz.

Fizik tedavi ile sağladığımız iyilik halinin kalıcılığını sağlamak için egzersiz şart.”

Hürriyet

 

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Bir Haberimiz Var
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Bir Haberimiz Var
Bir Haberimiz Var Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close