İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:58 Güneş07:22 Öğle13:20 İkindi16:33 Akşam19:08 Yatsı20:27
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 10°C Nem %87
Türkçe
23 Şaban 1445 4 Mart 2024 Pazartesi
23 Şaban 1445
İmsak
06:00
Güneş
07:24
İşrak
08:05
Öğle
13:20
İkindi
16:33
Akşam
19:08
Yatsı
20:27
Giriş Yap

Ağır okul çantaları omurgayı zedeliyor

31.08.2023    |

Alışverişte çocukların iskelet yapısını zorlamayan ürünlerin seçilmesi öneren uzmanlar, “Çantaları çok doldurmayın. 30 kiloluk bir çocuk en fazla 3.5 kilo taşıyabilir” diyor.

Çapraz çanta omurgayı zorlar

Okul alışverişinde çanta ve ayakkabı seçimi de çok önemli. Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Uzman Dr. Burkay Çamurdan, öğrencinin vücut ağırlığının yüzde 10’undan daha ağır bir sırt çantası taşınmamasının tavsiye edildiğine değindi. Bu oran yüzde 10-15. Yani 30 kilo olan bir çocuğun çantası 3-3.5 kiloyu geçmemeli” diyen Çamurdan, şu bilgileri verdi:

“Fazla ders kitabı ve malzeme taşıması gerekiyorsa çapraz bağlı çantalara nazaran sırt çantaları daha çok tercih edilmeli. Çünkü çapraz bağlı çantalar tek omuz üzerinden geçer ve bu da eğer çanta ağır ise omuzda zorlanmalara ve tek taraflı yük binmesine bağlı omurgada ağrıya sebep olabilir. 

Bel kemeri kullanılması da yükün ağır olduğu durumlarda yükü kalça eklemine dağıtarak ekstra sağlamlık sağlayarak omuz ve boyundaki stresi azaltır.”

Milliyet

­

 

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close